Mióta rákaptunk a sífutásra, minden évben többször is kiruccanunk Szlovákiába, hogy hódoljunk új szenvedélyünknek. A szlovákok egyre jobbak a sífutópályák kezelésében, és van pár titkos hely, ahol szinte mindig jó minőségű a hó és kezelt pályák várnak.
h i r d e t é s
Kedvenc helyünk: Skalka
Skalkában még nem csalódtunk! Nem telhet el úgy tél, hogy ne töltenénk ott legalább egy hétvégét. A Körmöci-hegységben (Kremnica) általában korábban beköszönt a tél, mint nálunk, így már decemberben be lehet írni a naptárba az első sífutó hétvégét. Mi karácsony és szilveszter között szoktunk kimenni, kiváló alkalom lemozogni a bejglit meg a sok otthon ücsörgést, közben pedig látni, ahogy életre kelnek szemünk előtt a karácsonyi képeslapok: hótól roskadó fenyők, csúszkáló családok.
Sífutópályák és menedékház (Chata Hostinec) Skalkán, a legközelebbi sífutócentrumban
Igen jó mikroklímája van a helynek, bízhatunk a jó hóviszonyokban és a pályákat is rendszeresen kezelik. A kitáblázáson még lenne mit javítani, szlovák barátaink nem viszik túlzásba a jelöléseket, de ebben is láttunk az elmúlt években némi fejlődést. Érdemes a stadionból indulni egy gyakorló körre, aztán lehet egyre nagyobb kör-túrákra vállalkozni.
Ha már erre járunk, érdemes megnézni Körmöcbánya és Selmecbánya világörökséghez tartozó városát, valamit kipróbálni az extrémen forró Szklenói barlangfürdőt. Tökéletes relax egy átfutott nap után.
A magyarok kedvence: Donovaly
Itt is kipróbáltuk már a sífutást: vannak előkészített nyomvonalak és élvezetes kirándulásokat lehet tenni a sípálya környéki fenyvesekben. Donovalyra inkább klasszikus sífutólécet érdemes vinni, korizásra nem mindig van lehetőség, bár e téren is van fejlődés, egyre több útvonalat alakítanak ki, ld.
itt. Létezik egy hosszabb, 14,2 km-es jelzett útvonal is, ami Buly - Krcahy - Zliabkar - Horny Sturec irányában elvezet egészen Sachtickára. Ez már egy komolyabb erőnlétet kívánó kirándulás. Még jobb, ha a Besztercebánya közeli
Sachticky-ból is indulunk, hiszen ha Magyarország felől érkezünk, kevesebbet kell autózni. Ha elég korán indulunk neki, oda-vissza is teljesíthető egy nap alatt az útvonal. Félúton van egy kis büfé is, ahol lehet enni-inni, pihenni.
Az elegáns üdülőhely: Csorba-tó
A Magas-Tátra települései közül Strbské Pleso kínálja a leghosszabb, összesen 26,5 km hosszú sífutópálya hálózatot. A Csorba-tónál a téli szezonban rendszeresen vannak profi és amatőr versenyek, sok sportoló is használja a pályákat edzésre. Figyelni kell, mert nagyobb versenyek idején a pályák nagy részét lezárják a nagyközönség elől. Klasszikus és szabad stílusú pályák is vannak párhuzamosan, ezeket naponta ratrakolják. A pályák nagy része haladó tudást és jó kondíciót igényel, a nagy szintkülönbségek miatt, de van egy rövidebb lankás kör is a kezdőknek.
Csorba-tó északi síközpont
Cserpatak - Besztercebánya közelében
A ránézésre kimondhatatlan nevű
Osrblie (ejtsd: oszebli - magyarul: Cserpatak) a világkupa naptárában is gyakran szereplő biatlon-centrum, méretes lőtérrel és sporthotellel. Besztercebányától keleti irányban mindössze 44 km-re található a festői falucska, ahonnan a sífutó stadion és a pályák elérhetők. A leghosszabb biatlon/sífutópálya 20 km-es.
Kelet-Szlovákia: Grajnár
Kelet-Szlovákiában, Iglótól (Spisska Nova Ves) déli irányban mindössze 17 km-re is találhatnak ideális helyszínt a sífutás szerelmesei. Grajnárban 6 különböző hosszúságú és nehézségi fokú jelzett pálya van. A sífutóutak nagy része gyönyörű fenyvesekben kanyarog. A komolyabb kihívást keresők 13 km hosszú fekete pályát találnak itt 360 méteres szintkülönbséggel.
Néhány hasznos tipp, ha Szlovákiában tervezel sífutni:
- A szlovákiai sífutópályák állapotáról a bezkar.sk oldalon van mindig friss infó
- Itt lehet megnézni, hogy mikor és hol ratrakolták a skalkai sífutópályákat: bielastopa.sk
- Érdemes letölteni okostelefonra a mapy.cz alkalmazást, ezen megfelelő beállítás mellett láthatod az összes sífutópályát.