Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Síoktatásról, síoktató képzésről másképpen

ÜZENETEK (162)Időben csökkenő Időben csökkenő
Tumbász Geri
109 élménybeszámolót írt
109
17 éve tag
2013.04.11. 22:54
Ebben teljesen igazad van.

Egyfelől a vendég keresi a saját oktatóját, de már az iskolák is igyekeznek oktatókat biztosítani a letöbb vendég számára.
Itt lép be ez az "életszerűtlen" "piacvédelem". Mert ez nem más, még akkor sem ha nekünk nem tetszik.
Az osztrák is igyekszik alkalmazni magyar oktatókat, és az olaszok is bevezetik lassan a 2.lépcsős rendszert, hogy alkalmazni tudjanak külföldieket.

////SZTORI és példa:
A hely Bad Kleinkirchheim.
3 konkuráló síiskolával.
Közeledik a szlovén síszünet, melyre az iskolák extra, szlovén oktatói gárdát alkalmaznak (3hét). A faluban már dolgozik egy szlovén oktatópáros egy utazási iroda szolgálatában.
Eljön a várva várt nap és megérkeznek a szlovén családok tömegével. Majd egy kisbusznyi oktató az utazásiiroda szállításában.
A dolog pikantériája, hogy a szlovén iroda számára a BKK-i önkormányzat biztosítja a dísztermeket ingyen, hogy a csoportszervezési feladatok mellett természetesen a síoktatást is eladják és szervezzék. :)

Ugyanez az önkormányzat persze adókat szed be a síiskoláktól, valamint egyéb hozzájárulásokat is leakasztanak a hóágyúzásra, területhasználatra...stb.

Szerinted mekkora balhé lett?
3 iskola még nem működött együtt úgy, mint akkor.
Teszem hozzá, karintiában ráadásul akkor még 2napra volt korlátozva a külsős oktatók ott tölthető munkaideje. Még egy stájer oktató sem dolgohatott többet ottani területen.
Legrosszabbul persze az addig megtűrt oktatópáros járt, mert ők bőven kitöltötték minden hivatalosan lepapírozható, magyarázható idejüket./////

Ezek a problémák messze nem csak a külföldiek kiszorításáról szólnak. Vannak itt komolyabb mélységek is a helyi érdekviszonyok területén. És még hány hasonló konkrét sztorim van...

Amúgy az egész síoktatási rendszer és szolgáltatás nagy változásokon megy át mostanában.
Aki követi a hiradásokat az ezzel kapcsolatos fórumokon, az látja, hogy kavarog a lé rendesen a lavorban.
De itt nem csak az iskolák érdekvédelmeire gondolok, hanem az utazási irodák szerepére, a vendégek igényeinek megváltozására, az oktatás szerepére és a keresleti oldal fizetőképességére.

A síoktatás ezen része nem egy könnyű világ.

Alapvetően az osztrákok viszik idén a prímet az oktatásügyi balhékból és ellenőrzésekből. Az olaszoknál most letisztult kissé a helyzet, pedig tavaly már nagyon kemények lettek.
Ez a francia-angol balhé egészen újkeletű. A franciák sosem voltak elnézőek a külföldi oktatókkal, na de az angol oktatók gyakorlatilag a saját képzettjeik... ez kezd kissé az osztrák vonalra hasonlítani.
...
Előzmény: (HPali 159128)
HPali
124 élménybeszámolót írt
124
20 éve tag
2013.04.11. 09:57
Azt hiszem, nem a lépcsős rendszerrel van senkinek gondja (mondjuk azon lehet vita, hogy az első szinthez mennyit kell tudni), hanem hogy másik országban oktatáshoz a legfelsőbb szintet, az Eurotestet követelik meg. Ez az osztrákoknak, olaszoknak, franciáknak nem fáj, nekik nem kell a vendégeikkel más országba átmenni: nekünk azért Ausztria keletibb részein kívül már probléma (pl. Olaszországban), az angoloknak Franciaországban most pláne kínos.

Az egész elég életszerűtlen és a mostani balhé is mutatja, hogy hiába az alpesi országoké a sok hegy és pálya, van szolgáltatás, amit hiába szeretnének nagyon a helyiek csinálni, annak a rohadt vendégnek úgy nem kell: a vendég a saját anyanyelvi oktatójával szeretne síelni és olyan helyet keres, ahol ezt megkaphatja - még olyan világnyelvnél is, mint az angol. Függetlenül attól, hogy az adott oktatónak van-e Eurotestje vagy nincs. Anno a síiskolában kaptam szinte teljesen holland gyerekcsoportot - hát nem volt sok közös témánk, ebben a korban azért még ők sem beszélnek és értenek olyan jól németül vagy angolul: gyerekmegőrzőnek jó voltam, a síoktatás hatékonyságát inkább hagyjuk... (Mondjuk az egész problémakör megkerülését is ott láttam: volt egy holland oktatólány, teljesen önállóan dolgozott, hozta a saját vendégeit, azokkal foglalkozott, a síiskolához kb. annyi köze volt, hogy az egyenruháját hordta és gondolom lejattolt valamennyit.)
Tumbász Geri
109 élménybeszámolót írt
109
17 éve tag
2013.04.10. 17:28
Igen, gondolom, hogy mennél mindenféle képzésekre, és demozni is, de sajnos 15-éve még ez a rendszer nem működött. Épp csak szerelmi gondolat volt, amit a Síakadémia megalakulása kényszerített a világrajönni... (1999/2000-es tél, ISIA tárgyalások, rendszerépítés...)

Az írásod második fele nagyon szívemhez szól, mert legalizálja azt a fajta síoktatóképzési rendszert, mely Ausztriában már rég működik.
Idehaza ugyan meglehetősen negatív ellenkampány kísérte megjelenését, mely célja a szóbanforgó rendszer teljes lehúzása volt, de ettől még odakint meglehetősen jól működik, színvonala emelkedik.
A lépcsős rendszerű oktatóképzés célja pont ez, hogy minden oktatási színtérre a megfelelő embert tudjuk biztosítani. Az oktatónak meg van a lehetősége azt csinálni, amit szeret. Addig tanul, amíg érdeklődése, elszántsága, és persze tehetsége, kora lehetővé teszi.

Érdekességgként jegyzem meg, hogy miközben az a rendszer elég komoly lehúzást kapott anno(2éve) minden részlete miatt, mégis ez kezd meghonosodni idehaza is.
Az SMSZ képzése is lépcsős rendszerű, a CULT rendszerét nem teljesen látom még át - pl.mikor adja ki az OKJ-s bizonyítványt - de a Level D - C - B - A szintek, és a mögéjük csatolt oktatási jogosultság kísértetiesen hasonlít az osztrák rendszerben már (mégis?) bevált szintekkel.

(Itt töröltem/javítottam/bocs...)
...
Tumbász Geri
109 élménybeszámolót írt
109
17 éve tag
2013.04.10. 17:07
Tehát, miután teljesen kezd összefolyni két külön topikban folyó vita, Vasssy javaslatára átmentenénk ide a folytatást. Már, ha egyáltalán lesz...

Bemásolnám az utsó hozzászólást, amire reagálnék is rögtön:

HPali írta a "síelésünk kivesézése topicban.
(előzményei ott)
Ha magam szempontjából nézem, ezekre tényleg nincs szükségem - bár ha nem kb. 36 évesen, hanem huszonévesen kezdem az egészet és nem mostanra, hanem jóval hamarabb lettem volna ott, hogy 3 csillagos képzésekben érdemben részt vegyek, akkor magam miatt vszeg nekifutottam volna. (Nomeg 10-15 évvel fiatalabban, komoly kapcsolat nélkül vszeg holnap mennék szinkronsíelni Ozsiékkal.)

Szerintem Eurotestre, freeride-ra, buckasízésre - mindenféle magas szintű speciális igényre a síoktatók egy szűk körének van szüksége. Nem kell ezeket mindenkinek tudnia, hisz a piac, amelyre dolgozunk, az sem igényli. Természetesen jobban kell síelni a tanítványoknál - a tapasztalt, régóta és magabiztosan síelő tanítványoknál is, de nem kell mindent tudni. Aki megtanulja, az nagyon helyesen magasabb szintű oktatónak számít, a speciális tudással az általa megkereshető pénz is több lesz - és miután van egy halom oktató, aki hóekézik a kezdőkkel, így neki nem is kell ezzel untatnia magát. Mindenki jól jár... (Természetesen akinek nincs jogosítványa terepre, az pedig ne vihesse arra a tanítványokat - eltekintve a gyerekeknek csinált mindenféle erdei pályától.)
Előzmény: (Tumbász Geri 159087)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2012.05.09. 14:04
És az előző témához szorosan kapcsolódva egy másik stratégiai kérdés (bár ott erről nem írtam, de ami késik, nem múlik).

Ahogy Gergő írja, és ahogy mostanában a konferencia miatt felmerült, nagyon húsba vágó kérdés, hogy ki oktat, milyen jogon és minőségben. A konferenciáról szóló cikk kommentjeiben nagyon élesen megjelenik, sokan azt gondolják, hogy a síoktatók szerepe túldimenzionált, mert szerintük egy jó testnevelőtanár is gond nélkül megoldja ezt a problémát. És borítékolható, hogy a testnevelő tanárok jó része is hasonlóan látja. És a döntés most az ő kezükben van.

Szakemberként persze tudjuk, hogy létfontosságú lenne a testnevelők képzése a síelés területén, de ezt el kell fogadtatni az érintettekkel is. Ennek az esélye rohamosan romlik, amikor egy jó testnevelő tanár elkezdi olvasni a síoktatói közeg internetes megnyilvánulásait.

Jó tudni ugyanis, hogy a testnevelők jó része képzett a saját szakterületén, sőt általános sportbeli ismereteket tekintve sokkal képzettebb egy állami síoktatónál. (Nem csak egy magyarnál, egy osztrák államinál is. Ausztriában a testnevelők a Dpl. Sptl. címet használják - Diplomsportlehrer. Ha egy magyar testnevelő (mondjuk én) előad kint egy konferencián, őt már Mag. Herr Oszváth-nak fogják címezni, ugyanis ott ez nem egyetemi végzettség, szemben az itthonival. Ott a magyar testnevelői szintet a sporttudománnyal foglalkozók végzik el...)

Amikor a képzett testnevelő meglátja, hogy a legnagyobb látogatottságú topikokban a síelők által jól láthatóan gurunak tisztelt oktatók össze-vissza írnak tételként olyan megállapításokat, amellyel az adott testnevelő már az első évet sem végezte volna el, akkor mit fog gondolni? Azt, hogy ezek ugatnak nekem, hogyan tanuljak tőlük embereket oktatni? Hogy majd ők mondják meg nekem, hogyan álljak a gyerekek elé? Hiszen a mozgástanulással kapcsolatos alapismereteik sincsenek meg.

Azt még lehetne mondani, hogy rendben, vannak hiányosságok az elméleti tudásban, de a síelésben otthon vagyunk. Viszont amikor továbbolvas, azzal találkozik, hogy a síelésben nem lehet megállapítani, hogy mi a helyes és mi nem az, hogy a legtöbb módszer alkalmas az oktatásra, és majd kiderül, hogy beválik-e, sőt igazán nincsenek helytelen módszerek. Ez egy sportszakember számára nevetséges. Ilyesmit azok mondanak, akik nincsenek tisztában a saját sportágukkal. És ezen a ponton elmegy a szakmánk maradék hitele is. Egyébként meg igaza van, ha még a jót sem tudjuk megkülönböztetni a rossztól, tényleg semmiszükség nincs ránk.

Hogyan fogjuk megoldani a sísport színvonalbeli gondjait és az iskolai sítáborozás problémáit? Ahogy most alakítja a szakma a saját képét, biztosan sehogy. Hiába vannak kiemelkedő szakemberek, ha a hangjukat elnyomják a fenti hangok. A vita rendkívül hasznos, de egy vitában kérdezni is lehet, nem csak érvelni. De mintha a szakmánkban több motiváció lenne állítani mint kérdezni.
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2012.05.09. 13:31
Hogy ne offoljunk, kicsit körüljártam a más vagy helyes témáját, de mivel hosszú lett, nem ide tettem fel.
http://skiculture.blog.hu/2012/05/09/nyul_vagyok_vagy_oroszlan
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2012.05.08. 22:20
Nem hagyom, hogy kibogozd a szálakat! ;-) Néhány zöldruhással és több más színűvel csak egy darab kékruhás volt. A másik kékruhás gyerekekkel volt, és azokkal volt még egy kékruhás (alighanem ő lesz jövőre a SKI C.U.L.T.-oktatók első fecskéje)... Viszont mitőlünk tematikát nem nagyon lehetett ellesni! (Ha érdekel, majd elmesélem, miért.)

A síelés nyílt mozgáskészség. Szerencsére sokféle íze lehet, és több úton is el lehet jutni a célhoz. Ha nem így lenne, lehet, hogy már meg is untuk volna!
Jól mondod: mi más az lehet jó is. De attól, hogy más, még lehet rossz is. Ahhoz kell a szaktudásunk, hogy ezt el tudjuk dönteni. Felvettem most kint néhány gyaksit (kevesebbet, mint szerettem volna, pedig volt miből csemegézni :-) ), pont azért, hogy el tudjuk magyarázni, hogy mi minden lehet jó és mi nem lehet az (remélem, érezhető mindkét irányban a megengedő nyitottság és egyben a szigorú zártság)... ;-) Ha a tanítványnak segíteni akarunk, tudnunk kell mi a jó és mi nem az, melyik út a legsimább stb. Csak a tudásunkért fognak bízni bennünk, ha pedig alapos a szaktudásunk, különbséget is tudunk tenni.


A topik címéhez tartozó komolysággal: segíteni szeretnénk az érdeklődőknek megérteni a símozgások logikáját, felépítését és összefüggéseit, mert ez nagyon hiányzik a szakismeretek közül. Ennek a hiánya miatt fogadnak el a szakmabeliek nagyon sok problémás dolgot is, a diverzitásra hivatkozva.
Előzmény: (Ró 138977)
300 élménybeszámolót írt
300
17 éve tag
2012.05.08. 21:44
Én azokra a zöldruhásokra gondoltam ,akikkel voltak kékruhások:-), de tényleg volt ott valami csapat ahol csak egy-egy kiképző volt, zöld ruhában. De nem ez a lényeg.
Lényeg, hogy figyel a világ!Nem tudsz észrevétlen maradni, ha jó azért, ha nem jó akkor meg azért, de miért ne lenne jó?
Ami más ,az más és lehet jó is, bár más!
Előzmény: (ozsi 138976)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2012.05.08. 21:02
Annyit hozzátennék, hogy a zöldruhás magyarok nem mi voltunk... Pontosan volt néhány zöldruhás velünk is, de akik nagyobb mennyiségben voltak, azok az SMSZ kétcsillagos táborában voltak.
Viszont amennyit láttam belőlük, az egyik csoport teljesen az osztrák felépítést követte, amit 180 fokos fordulat az egy évvel ezelőtti, akkor még általunk vitt irányhoz képest, míg a másik a tavalyihoz hasonlót követett. Így most nézőpont kérdése, hogy újnak tekinthető-e vagy visszatérés a régihez. ;-)
Mi viszont tényleg az új irányba mentünk, de ez csak tavalyig egyezett a hivatalossal... Világos, nem? :D
Előzmény: (Ró 138975)
300 élménybeszámolót írt
300
17 éve tag
2012.05.08. 20:28
Sziasztok! Tegyük át a helyére az egymás meggyőzése topikot, ide! :-)
De nem erröl akarok írni, hanem ezzel kapcsolatban.
Most máj. 01.-én Kaprunban amikor kint voltam egy képzésen, megint kérdezték az Osztrákok (ill. ez sem igaz, mert Holland, Német , Belga kollegák is voltak)," azok a Zöldruhások magyarok?" Mondtam ,hogy igen , kiegészítve azzal ,hogy mostmár saját oktatási metodikájuk is van.Visszakérdeztem: mit szóltok hozzá?-Más mint az Osztrák.
"Teljesen rendben van, a Szlovének, a Franciák,az Olaszok is saját módszert használnak ,nincs ezzel semmi baj."
Tehát sok sikert az új oktatási módszerhez, és sok havat annak alkalmazásához!
Majd azért valamikor megnézem milyen, mert kíváncsi lettem az utóbbi napokban.:-)
Olasz Gergő
573 élménybeszámolót írt
573
17 éve tag
2012.03.22. 16:10
Sajnos igen, még a felkészítő táborban tapasztaltam anno. Az egyik, vizsga előtt egy órával jött oda hozzám hogy segítsek neki,de láthatóan a sílécek nagyon zavarták, szánalomból a sokadik próbálkozás után átengedték.
Előzmény: (ozsi 137848)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2012.03.22. 15:05
A testnevelő képzésen résztvevőknek egy része tesz csak vizsgát. Remélhetően nem vizsgázott oktatókat láttál...
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2012.03.22. 15:04
A testnevelő tanárok egy része tanult valami síelést az egyetemen, de az nem feltétlenül elég csoportok kíséréséhez. Emiatt van továbbképzés jelleggel iskolai sítúravezetői képzés. Ugyanígy van ez Ausztriában is, annyi különbséggel, hogy ott a sípályán csak olyan tanár lehet a gyerek mellett, akinek megvan erre a vizsgája (ilyen egyébként nekem is van, sőt oktattam és vizsgáztattam is ott ilyen tanfolyamon). Nálunk sajnos erre nincs jogi előírás. A képzés és a vizsga szintje is kb. egyforma ott és itt, nem annyira kemény, mint egy síoktatói vizsga, de részben más is a célja.

Általában sokkal kevesebb gond van ott, ahol az iskolai sítábort olyan tanár viszi, aki megszerezte a sítúravezetői papírt (de persze nem lehet általánosítani). Ha ilyen nincs, akkor bizony illene elvinni síoktatót, de ez persze nem oldja meg a szervezett oktatáson kívüli szabadsíelés kérdését.
Előzmény: (minerel 137845)
Olasz Gergő
573 élménybeszámolót írt
573
17 éve tag
2012.03.22. 14:15
Van, de még mekkora! ISE oktatók nagy része a vicc kategóriája, az alapján amit láttam.
Előzmény: (minerel 137845)
minerel
3725 élménybeszámolót írt
3725
17 éve tag
2012.03.22. 13:43
http://sportgeza.hu/sport/telisport/2012/03/22/tornatanarok_sioktatasa/

mi a különbség egy ikolai síoktató és egy "normál" síoktató képzése, végzettsége között? Van egyáltalán különbség? Ha van, miért van? Ha nincs, miért van szükség kettő rendszerre?

"...Demeter szerint egy szakember talán segíthetett volna a 12 éves gyermek baleseténél, „ha elég közel, belátható távolságban lett volna tőle egy hozzáértő, megmenthette volna a kislányt."... "

Ezt hívják feltételezésnek amiben egy kis ellentmondást is látok.
Szakember Vs. Hozzáértő Nem ugyanzt jelenti.
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2012.03.08. 20:25
Így van. És kinek-kinek a rendszerben elfoglalt helyétől függően mindent meg kell tennie a rendszer optimalizálására a síelők érdekében. A baj ott van, amikor valaki olyan pozícióban van, ahol javíthatna, és mégis beletörődik és csendben van.
Előzmény: (Ró 136919)
300 élménybeszámolót írt
300
17 éve tag
2012.03.08. 19:59
Na jó, tényleg nem vagy egyedül, azok a zöldruhások veled vannak és jók!:-)
Hogy értsétek: tavaly, vagy tavaly elött voltunk Kaprunban az Osztrák barátaimmal edzőtáborban, és ott mondták Ők, ill. kérdezték: azok a zöldruhásak magyarok? mondom igen miért?Mert jó az amit csinálnak,jók a gyakorlatok.
Volt ott éppen akkor osztrák képzés is, amivel nagyon nem voltak elégedettek.
Ez is azt bizonyítja: nem minden rendszer egyforma, pedig Osztrák! van ilyen is meg olyan is.
Előzmény: (ozsi 136915)
Robin
2501 élménybeszámolót írt
2501
17 éve tag
2012.03.08. 19:48
Pedig te nem vagy könnyű eset !! :)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2012.03.08. 19:46
Pontosítsunk: én vagyok aki összefoglalja, rendszerbe illeszti és egyben a legnagyobb pofájú nagykövet. De a kitalálást nagyrészt a kollégákkal közösen végezzük. Ez így korrekt: csapatmunkában vagyunk.
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2012.03.08. 19:42
Összehozzuk! Amit írtál, az nagyon igaz, de pont ez a baj azzal, amit ott látok... Ahogy Pali írta, mást tanítanak a tematikában mint amit maguk síelnek a gyakorlatban.
Előzmény: (Ró 136910)
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.