Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

All mountain?

ÜZENETEK (38)Időben csökkenő Időben csökkenő
Slalom Sport
568 élménybeszámolót írt
568
17 éve tag
2010.02.16. 21:09
Hello Deckard!

Ehhez nem tudok többet hozzátenni, mint hogy okos vagy, te nyertél.
Éljen soká britiskolumbija!

Üdv: Bartus Péter - Slalom Sport
Előzmény: (deckard 84755)
Bukfenc
547 élménybeszámolót írt
547
15 éve tag
2010.02.16. 19:26
A lova lábán 4 boarddal, hogy ne süllyedjen el a hóban, mert nincs ratrak!:))
Előzmény: (maci-laci 84793)
maci-laci
3532 élménybeszámolót írt
3532
18 éve tag
2010.02.16. 17:14
UFF!Mondta a bölcs indián és tovább lovagolt.
deckard
102 élménybeszámolót írt
102
17 éve tag
2010.02.16. 12:23
Helló Péter,

Engem viszont, mivel felhasználó és nem kereskedő vagyok, nem a cégek marketingrészlegének szlogenjei és kategóriái érdekelnek, hanem a tényleges felhasználók tapasztalatai... Egyébként, mivel az utóbbi két szezonben sít kerestem magamnak, én is meglehetősen otthon vagyok az ebben a kategóriában a lécek paramétereit és a vele való tapasztalatok tekintetve is. Azt gondolom, mivel ez egy fórum és, mint olyan, a tapasztalatok megosztását is szolgálja, az én megközelítésemnek legalább annyi, ha nem több helye van, mint a sígyártók marketinganyagának. Ez utóbbi egyébként némi nyelvtudással a gyártó honlapjáról is begyűjthető, csak éppen a paraméterektől eltekintve semmilyen hasznos információértékkel nem bír. Mellesleg 50-50%-ra a 76-80-as közép egy vicc, ugyanis, mint már említettem, sokkat nem hoz a mély/tört hóban.
Különben nagyjából minden elhangzott a topicnyitó felvetésére: 1) meg kell tanulni sízni a ményhóban pályán kívül: ez alapvetően a mélytehermentesítés (kompressziós lendület vagy hogy hívják mostanság) elsajátítását jelenti. 2) akkor viszont már nagyon nem akar az ember pályán sízni, úgyhogy vesz egy széles sít :))))) 15-21 méteres rádiusszal... 3) mégjobban rákattan a dologra és vesz egy mégszélesebbet 27-35 m rádiusszal a nagysebességű backcountry veretéshez :))))

"Biztos tudnék két snowboard-al is a lábamon sízni pályán, de nem vonz, illetve Ford Fairlane-t idézve: olyan lenne ilyen széles lécekkel sízni, mint sajtreszelővel r****olni: Enyhén szórakoztató, de leginkább fájdalmas."
Biztos tudnál, csak vszínűleg nem próbáltál széles sível sízni, különben nem írnál ilyen f***ságokat...

üdv,

deckard
Slalom Sport
568 élménybeszámolót írt
568
17 éve tag
2010.02.16. 09:14
Helló Deckard!

Távol álljon tőlem a vitatkozás, lehet hogy British Columbiában mások a mértékegységek, én speciel Európában élek, így bevallom nem is nagyon érdekel ott mit minek neveznek, lehet hogy a Havanna lakótelepen meg a kerítésdeszka az allmountain. Nekem csupán kb. 6 évre visszamenőleg van meg az összes európai hivatalos katalógus, az adatok döntő többsége szerényen mondhatom hogy a fejemben is van. Az utóbbi 5 évben minden hazai márka mindegyik bemutatóján ott voltam, igyekeztem elég mélyen otthon lenni a témában.
Az idei hivatalos katalógusokból, hogy melyik gyártónál melyik léccsalád szerepel az allmountain szó alatt, így ezek a mérvadók:

Rossignol (Zenith): 70-75 mm.
Atomic (Nomad): 76-93 mm
Elan (Magfire): 74-82 mm
Fischer (Heat): 72-76 mm
Nordica (Hot Rod): 76-90 mm
Salomon (X-Wing): 72-85 mm
Völkl (Unlimited AC): 70-85 mm
Fischernél a Watea a Freeride kategóriában van, 78-tól 114 mm-ig.
Völkl Mantra szintén a Freeride magybetűs címszó alatt szerepel, 96-os szélességgel, de a családbam 94-132-ig találhatóak lécek.
Biztos tudnék két snowboard-al is a lábamon sízni pályán, de nem vonz, illetve Ford Fairlane-t idézve: olyan lenne ilyen széles lécekkel sízni, mint sajtreszelővel r****olni: Enyhén szórakoztató, de leginkább fájdalmas.


Üdv:
Bartus Péter - Slalom Sport
Előzmény: (deckard 84715)
Koty
862 élménybeszámolót írt
862
17 éve tag
2010.02.16. 07:46
Hogy megint a saját lovamat dicsérjem: A Nomaddal szerintem könnyedén lehet húzni az íveket 86-os középpel, 17 m-es rádiusszal.
deckard
102 élménybeszámolót írt
102
17 éve tag
2010.02.15. 22:23
Hello Péter,

Nem veszem szőrszálhasogatásnak, de jópár 90-100 széles sí van, amivel tökéletesen lehet carvingolni pályán (ha az nem glattjég, ha meg igen, akkor ki a fene akar rajta sízni). Példának okáért ha megnézed az általam javasolt sík paramétereit, azok közt találsz 15-16m körüli rádiuszút is, és hidd a Mantrának, a Prophetnek, de a Scottnak is megvan a keménysége a pályasízéshez. De egy könnyebb embert már az amúgy elég puha ARV-vel is láttam nem kifejezetten puha pályán gyönyörű íveket húzni. Ha kicsit körűlnézel a vontakozó amerikai fórumokon (TGR v. epicski), akkor számodra is kiderül (amit a gyakorlat is mutat), hogy igazából ma ez a méret az all mountain, különösen mivel 72-80-as közép igazából nem hoz túl sokat pályán kívül. A big mountain az manapság 110 de inkább 120 felett kezdődik, de itt már a rádiusz is számít, inkább 25-30m körüliek tartozhatnak ebbe a kategóriába (meg persze a reverse camber/spatula desing ld. K2 Pontoon v. Lotus DP és társai). A backcounty meg attól függ, hogy mennyire széles sít hajlamos még az ember cipelni :)))
A 76-os közép úgy 3-4 éve volt all-mountain, de akkor még 100 bőven big mountain volt. Azóta minden szélesebb lett egy picit...

üdv,

deckard
Slalom Sport
568 élménybeszámolót írt
568
17 éve tag
2010.02.15. 21:36
Helló Deckard!

Ne vedd szőrszálhasogatásnak, de az allmountain léceknek pont az a lényegük, hogy pályán is majdnem ugyanolyan jók, mint a szűkebb pályasík, egy 90-95-ös gépet elég érdekes lenne a pályán kezelni. Amiket te gondolsz, azok a big mountain, illetve backcountry sík.

Üdv:
Bartus Péter - Slalom Sport
Előzmény: (deckard 84572)
s7bob
124 élménybeszámolót írt
124
15 éve tag
2010.02.15. 20:00
köszönöm mindenkinek a tanácsokat
esélyes, hogy csak következő szezonban lesz vmi ebből a vásárlásból, de lesz még márciusban egy hét Livigno, és ott majd próbálok az általatok ajánlott típusokból ezt-azt kipróbálni
üdv
b
deckard
102 élménybeszámolót írt
102
17 éve tag
2010.02.15. 08:07
A hossz sokat számít... 170-es sível átlagos méretű és súlyú férfiembernek nagyon próbálkozni sem érdemes. Tapasztalatom szerint, különösen kezdetben egy viszonylag puha (akár kipuhult) és hosszú sí viszonylag sokat segíthet. Amúgy meg British Columbiában (és általában a nyugati parton) manapság az all-mountain kategória a 90-95 körüli szélességnél kezdődik... (pl. Blizzard Titan Atlas, Fischer Watea 94/101, Line Prophet 90/100, Armada ARV, Völkl Mantra, Scott Crusade/Mission). A Coolheat nagyon kellemes pályasí (az elődjével, az AMC76-al van saját tapasztalat), de igazából túl nagy segítséget nem jelent a pályán kívül, legalábbis 80kg és 170cm hossz esetén.

üdv,

deckard
Slalom Sport
568 élménybeszámolót írt
568
17 éve tag
2010.02.12. 22:00
Helló S7Bob!

Egy standard allmountain léc kéne neked, azaz amit 50-50% pálya/pályán kívülre terveztek, ilyen az Atomic Nomad, a Nordica Hot Rod, a Rossignol Zenith, az Elan Magfire, a Salomon X-wing, a Fischer Heat és a Völkl Unlimited AC szériája. A súlyod miatt főleg a szűzben lényeges, hogy elegendő felület legyen alattad, ezt mind a hossz, mind a szélesség növelésével el lehet érni, de ehhez a súlyhoz főleg középen minimum egy 74-es szélesség kéne, hogy irányváltásnál ne "szakadjon be" a szűzhó alattad. (nem véletlenül jelölik ezeket a léceket a csípőszélességükkel). Szinte kivétel nélkül mindegyik mai allmountain léc közepes rádiuszú, azaz hónaljdörzsölős kanyart egyikkel sem fogsz tudni csinálni.
Bővebben ezekről itt olvashatsz:
https://sielok.hu/rovat/silec/cikkek/

Üdv:
Bartus Péter - Slalom Sport
Előzmény: (s7bob 84290)
a Tomi
127 élménybeszámolót írt
127
16 éve tag
2010.02.12. 18:28
A pályán kívüli síszetteknek sok családja van, különös tekintettel a különböző hó minőségekre. British Columbiában más a hó nedvességtartalma, így ott más szetteket igényelnek a riderek, mint Európában. Ők szélesebb és hosszabb ráadásul alkalmazkodó ívhajlatu (adaptive camber)(pl.Atomic Nomad család) vagy álló helyben furcsán felhajló elejű (rocky camber) (pl.Atomic Atlas)talpakkal mennek. A konkrét kérdésedre válaszolva a súlyod miatt én a Nomad sorozat Ti legkeményebb, alkalmazkodó elejű síjét ajánlanám. Ezt a típust 50-50% pályára és pályán kívülre tervezték. Az ismereteim szerint viszont általában az all-mountain adaptive camber kategóriában gyártott szettek hosszabb íveken fordulnak, így szlalomozni nehezebb velük.

Hiába no, már megint csak a MetronB5 hiányzik? Tavaly láttam, hogy igazi szűzhóban (40cm) az is kevés mint felület, ráadásul merev az eleje és nem adaptív.
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2010.02.12. 18:00
Halihó!

A témáról olvashatsz egy szakértő, (Georg Schantl) tollából ezen a linken:

http://www.kanyarsiklub.hu/Freeride2.html
Előzmény: (s7bob 84290)
Bukfenc
547 élménybeszámolót írt
547
15 éve tag
2010.02.12. 17:28
Üdv!
Én All-mountain-nal síelek (Fischer RX Coolheat 175cm).
Ennek a csípője 76-os, de igazi 50-60cm-es porhóra + nemtaláltam.:(
A pálya széli kis frisshavas kirándulásokhoz nincs igazán széles lécre szükséged, mert arra a 10-20 cm-es hóra elég a mostani léced is, de más technikát igényel az, mint a kezelt pályán síelés! Hátra kell terhelni, hogy a csőr felúszhasson, határozott tehermentesítés, csaknem ugrás többekközt. A 120 kg-os tömegedhez az igazi mélyhavazáshoz elég széles és hosszú lécre lenne szükséged, amit kemény tempóval hajtasz!
Amúgy az én Fischerem kifogástalanul muzsikál, mint egy RC léc olyan stabilan megy nagy tempónál is. A széles közép sem zavaró az élváltásoknál.
Előzmény: (s7bob 84290)
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2010.02.12. 17:23
A pályán kívüli sízés elsősorban technika kérdése, bármilyen léccel lehet mélyhóban, kezeletlen terepen menni. Persze a talpfelület nagysága sokat segít, hogy a léc "felússzon" a hóra, volt freeride lécem (192cm-es Salomon Sream 10), tökéletes eszköz volt, pályán és azon kívül is.
Xero
882 élménybeszámolót írt
882
15 éve tag
2010.02.12. 17:02
Kb bármivel ami jó széles. :) Én idén az új szlalom lécemmel mentem szűzhóba és semmi gondom nem volt vele. Igaz ennek a csőrét egy-két all-mountain léc megirigyelné! :)
Előzmény: (pálinkás 84301)
pálinkás
408 élménybeszámolót írt
408
17 éve tag
2010.02.12. 15:46
Régi, párhuzamos léccel is tök jól lehet szűzhóban síelni :)
Előzmény: (s7bob 84290)
s7bob
124 élménybeszámolót írt
124
15 éve tag
2010.02.12. 13:33
Sziasztok,

egy kis tanácsot szeretnék kérni.
Időről-időre bepróbálkozom egy kis pálya széli szűzhavazással, de a Fischer RX6-os mindig csúfos kudarcot vall. Persze az is lehet, hogy bennem a hiba. :-)
Egy olyan lécre lenne szükségem, melyet többnyire kezelt pályán használnék, de azért időnként a pálya mellett is csúsznék. Ha jól sejtem nekem All mountain lécek között kellene nézelődnöm, persze javítsatok ki ha nem így van.
Többnyire megfontoltan, inkább "szlalomozva" síelek, és talán erős középhaladónak mondhatom tudásomat. Ehhez társul 184-es magasságom és kb. 120 kg-os súlyom.
Van vmi javaslatotok, hogy milyen léceket érdemes tapogatnom, illetve úgy általában, hogy teljesítenek az all mountain lécek a pályán, és azon kívül?

köszönöm segítségeteket
B
elsőelőző
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.