Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Kékestető topikból

ÜZENETEK (2)Időben csökkenő Időben csökkenő
Tervező
85 élménybeszámolót írt
85
9 éve tag
2021.02.16. 18:41
Kedves Kékesért aggódók,

mivel én 1984-ben terveztem oda a majdnem 30 évig működött első tárcsás felvonót, legyen szabad néhány információt megosztani, nem a kékesiek védelmében. Viszont ha úgy látja bárki, segíteni tudna a felvetett problémák megoldásában, jelentkezzen náluk, biztosan szívesen veszik.
Az északi oldal, a belső felvonó vonalától, fokozottan védett terület, a ledőlt fákat még az erdészetnek sem szabad kihúzni a helyéről!
Az üzemeltető több milliós bírságot fizetett, mert kb 10 m-es lejárót gyalult a földbe. A védett növényeket négyzetcentiméter pontossággal mérte be a "Környezetvédelem" GPS-szel, ez nem vicc, ez tény...
Hóágyúról szó sem lehet - az üzemeltetőnek több méter iratanyaga van a harcról, nem csoda, ha feladták...(Először engedték a felvonót, természetes hóval, azért létesült. Hogy egyre inkább nincs természetes hó, azt tudjuk,ettől kezdve lehetetlenült el a dolog)
Az az egyszerű érv, hogy a pályát kb 1930-as években alakították ki, előtte erdő volt, semmi védett növényke...semmit nem ér.
Mikor a "déli" sífelvonónál 3 db (!) fát akartunk kivágni, akkora tiltakozás volt, hogy csak na ! (A "déli" területe szerencsére nem fokozottan védett)
Megjegyzésemre, hogy Mátraházán tarvágással irtották az erdőt, majd elégették (akkor még) a kazincbarcikai vagy melyik hőerőműben, és a savas eső visszajött a Mártára, az milyen környezetvédelem? Rám ordítottak elvörösödve, "magának ahhoz semmi köze"
Nem folytatom, ha tud segíteni, biztosan megköszönik.

A hegytető állapotával gondolom több tízezren egyetértünk, nem a sílift üzemeltető tulajdona.
Én is úgy gondolom, az ország legmagasabb pontjának szinte "szent helynek" kellene lenni, aki oda felmegy, "elálljon a lélegzete"

Én ezt 52 éve várom, hogy megvalósuljon (voltak pedig projektek, elgondolások, és...)
Előzmény: (Tobi 211593)
Tobi
80 élménybeszámolót írt
80
17 éve tag
2021.02.15. 22:50
Életemben először volt alkalmam síelni most február 12-én (pénteken) esti síelésen Kékesen. Rendkívül hideg volt, 15:50-re értünk fel és -14 fok volt már akkor (aznap akkor volt a legmelegebb), életemben nem volt alkalmam még ilyen hidegben Magyarországon síelni.

Mivel pont a napnyugta idején értünk fel, ezért káprázatos volt a színek változása, ami nagyon sokat hozzáadott a látványhoz. A COVID miatt ugyanis a meghirdetett 17:00 helyett 16:00-tól 19:00-ig tartott az esti síelés. A hó ropogott, igazi tiszta, hideg volt, de itt be is fejeződtek a pozitívumok.

Életemben nem síeltem még ilyen gyenge pályán. Egyszerűen hihetetlen, hogy itt van az ország legmagasabb pontja és ilyen méltatlanok a körülmények. A pályából 400 méteren (!) lehetett síelni úgy, hogy 30 cm természetes hó volt és lehetett hóágyúzni is. Megjegyzem, ehhez képest kifejezetten sok volt a jeges rész. Egyszerűen érthetetlen, ki van építve a felvonó a Veronika-rét irányába, de oda nem lehetett lesíelni, pedig hó volt rajta. Kérdésünkre válaszul az volt az érv, hogy nincs kapacitás hóágyúzni. Tehát kiépítik több százmillió forintból a felvonókat, de hógyártó kapacitást nem? Avagy nem lehetne az erdőből havat tolni rá? Mert nem sok kellett volna rá, sokan így is lementek Veronikáig. Egyszerűen értelmetlen beruházások, sokkal inkább a hóágyúk kellenének, mert azok vonzanák a tömeget, így előbb utóbb jutna felvonóra is. Így átgondolatlan, riasztó, a nagy északi is állítólag évek óta nem működött és nem is nagyon tervezik megnyitni. Ebből a helyből sokkal többet ki lehetne hozni.

Ha azt írtam nemrégiben, hogy fájó, hogy Bánkút ilyen lehetőségek mentén nem fejlődik megfelelően, akkor Kékesre ez még inkább igaz. Itt nincs nemzeti park, nincs karszt, mégis topog egy helyben. A hegytető is rendezetlen, jellegtelen. Mind a két hütte bezárt 16:00-kor, még elvitelre sem lehetett kapni semmit. Alig voltunk, ez még pozitívum, de így nem is csodálkozom. Nem hinném, hogy egyhamar visszatérek ide.
IMG-20210212-155520.jpg
IMG-20210212-172333.jpg
IMG-20210212-161857.jpg
IMG-20210212-162333--01.jpg
IMG-20210212-165303--01.jpg
IMG-20210212-180411.jpg
IMG-20210212-180918.jpg
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.