Akár a címben szereplő megtakarítás nagyságát ígéri az olaszországi Leitner cég legújabb fejlesztése, az un. EcoDrive rendszer, amely a sífelvonók sebességét szabályozza igények szerint. Vagyis csúcsidőben teljes sebességgel, de ha kevesebben vannak, akkor csökkentett sebességgel közlekedik a lift.
A vezérlés lényege, hogy a Leitner számos kamerát telepít a beszállási ponthoz, amely a várakozó tömeget méri fel. A rendszer a várakozó tömeg nagyságához igazítja a felvonó sebességét. Vagyis gyenge forgalom mellett lassabban közlekednek a sífelvonók, amellyel jelentősen lehet csökkenteni az áramszámlát.
Bár ez a rendszer az idei szezonban túlságosan is aktuálissá vált, mégsem az idei szezon miatt vágtak bele. A tesztüzem már tavaly megkezdődött az Alpok kilenc síterepén, ebből két liftről adott konkrétabb adatokat a gyártó.
Kamera figyeli a sorban állókat
A francia Serre Chevalier síterepén két felvonónál használták a rendszert. Az egyiknél 23 nap alatt 7500 kWh-t, a másiknál 21 nap alatt 5500 kWh-át spóroltak meg. A leggyakrabban használt módszer, hogy az átlagos 5 m/s sebességet a kevésbé forgalmas időszakban 4 m/s-ra csökkentik. A gyártó felhívja a figyelmet, hogy ezzel nemcsak áramot lehet spórolni, hanem az alkatrészek élettartama is növekedhet.
A Leitner bejelentette, hogy az idei szezontól több síterepen is használni fogják ezt a rendszert. Az is kiderült, hogy a korábban épült felvonókhoz is használható.
Az idei szezonban több síterep is bejelentette, hogy takarékossági okokból tervezik a síliftek sebességének csökkentését. A legdrasztikusabb lépés, hogy állandóan csökkentett sebességgel közlekednének. Kompromisszumnak tűnik, hogy csúcsidőszakban meghagyják az 5-6 m/s sebességet, és kevésbé forgalmas időszakokban leveszik a tempót lassabb sebességre. A Leitner megoldása a kettőt ötvözi, igény és kereslet szerint szabályozza a felvonó sebességét.
Én továbbfejlesztem a megoldást: Síző idő marad, sörözési idő rövidebb.
Kevesebb sör, pénztársa kímélés.
Ja, a vendéglősök majd reklamáljanak a Leitnernél....
Mégis csak drágább kamerával figyelni, mint hogyha a kezelő venné lejjebb a sebességet (mivel őneki úgyis ott kell állnia...)
Csak tényleg tudjunk menni sízni !