Van rá esély, hogy a Szaúd-Arábiába tervezett látványos település síterepét a szlovákok üzemeltethetik. Az arabok hamarosan kiválasztják a szolgáltatót, még az is lehet, hogy a jövőbeli alkalmazottakat Chopokon fogják betanítani?
(Kép: neom.com)
h i r d e t é s
Dobálózhatnék a jelzőkkel, hogy giga, mega vagy futurisztikus, de az biztos, hogy a szaúdiak tervei látványosak és nem sok embert hagynak „hidegen”, nehéz középen maradni az őrült megalománia és a forradalmi koncepció közötti vitában. Közel egy évvel ezelőtt írtam a tervezett megacity, Neom megépítéséről, részletek ebben a cikkben.
(Kép: neom.com)
Azóta történt egy-két érdekes esemény. A sítereppel együtt épülő űrkorszaki település ötlete annyira megtetszett a kontinens sportvezetőinek is, hogy a 2029-es Ázsiai Téli Játékok megrendezését is megkapta a még csak látványvideókban és makettekben létező „síterep”. Tavaly decemberben pedig elkezdődött az építkezés, hogy a látványvideókból valóság váljon 2030-ra, a sícentrum már 2026-ra.
Haladnak a dolgok. A sípálya alatti szálloda üzemeltetőjét már kiválasztották. (Kép: neom.com)
Mondanám, hogy az álláshirdetések széles választéka áll rendelkezésére a kalandvágyóknak, de a katari foci világbajnokság építkezései sem arról váltak híressé, hogy szigorúan betartották a biztonsági intézkedéseket. Hirdetéseket nemcsak a munkavállalók böngésznek, hanem a vállalkozók is, így jutottak el a szlovákok ahhoz, hogy jelentkezzenek tanácsadónak a síterep üzemeltetésében, vagy akár saját maguk is üzemeltessék.
Igor Rattaj, a szlovákiai TMR cég igazgatótanácsának az elnöke. A cég tevékenysége eléggé ismert lehet hazánkban, hiszen több országban is sípályákat üzemeltetnek. Aki síelt már Chopokon, Tátralomnicon vagy Csorbatónál, az náluk csúszott. Szintén ők üzemeltetik a legjobb lengyel síközpontot (Szczyrk), és Csehországban (Špindlerův Mlýn és Ještěd) is aktívak. Rattaj szeret megnyilvánulni a szlovák médiában, többek között arról is értekezett, hogy ő szívesen megtanítaná az osztrákoknak, hogyan kell egy síterepet üzemeltetni. Erre azért már van lehetősége, hiszen már Mölltal és Ankogel is hozzájuk tartozik.
Idealizált síelés, hegynek felfelé
Ilyen referenciákkal azért már be lehet jutni a szaúdi herceghez, aki az említett projekt egyik megálmodója. Ehhez jól jött az új szlovák nagykövet szaúdi bemutatkozása, amelynek alkalmával megbeszélhették a jövőbeli síterep üzemeltetését. Erről már egy ideje egyeztetnek a szlovákok a szaúdiakkal, akár tanácsadóként, akár üzemeltetőként (közös szaúdi-szlovák cégben) is szerepet vállalnának. Rattaj szerint elmondták elképzeléseiket, most már a szaúdiak térfelén pattog a labda. Természetesen a szlovákok a világ más síterepeiről is számíthatnak vetélytársakra. Rattaj szerint körülbelül fél éven belül megszülethet a végleges döntés az üzemeltetőről.
Az ilyen tervekről és kivitelezésekről mindig az jut eszembe, hogy itt európában szarrá korlátoznak mindent a környezetvédelem jegyében, míg a világ számos más pontján ész nélkül megy az energiafelhasználás...