h i r d e t é s
Ugyancsak 2009-ben, Kanadában Natasha Richardson színésznő szintén sisak nélkül síelve veszítette életét egy hatalmas bukás után.
A British Medical Journalban megjelent cikk szerint az innsbrucki egyetem sporttudományi tanszékének munkatársai – ausztriai síbalesetek adatait elemezve – megállapították, hogy a síelés közben viselt bukósisak felnőtteknél 35 százalékkal, a 13 év alatti gyerekeknél pedig 59 százalékkal csökkenti a fejsérülések számát. A kutatók megállapítása szerint a fejsérülések 74 százaléka a talajhoz való csapódásból származik, 10 százalék a másik síelővel való ütközés, a test-test kontaktus eredménye, míg 13 százalék pedig a valamilyen tárgyhoz (oszlop, fa, építmény) való csapódás következménye. Az osztrák tudósok azt szeretnék, ha síeléskor alapfelszerelés lenne a sportolók fejét védő bukósisak.
Gerhard Rüdl és kutatótársai nem értenek egyet a sisakhasználatot ellenzők érvelésével, mely szerint a búra beszűkítheti a síelő látóterét, rontja hallását. Vitatják azt az érvet is, hogy a sisak téves biztonságérzetet nyújtana, ezáltal kockázatosabb viselkedésre késztetné viselőjét. Úgy vélik, megfelelő tájékoztatással ez megelőzhető. Megállapították, hogy amióta a profi síelők használják a sisakot, az amatőrök sem idegenkednek annyira tőle.
Sok országban, számtalan síközpontban immár kampány folyik a sisak mellett. Ausztriában a 16 éven aluli síelők és snowboardosok számára kötelező a használata. Az Egyesült Államokban, ahol a síelők közel fele visel sisakot, több sportközpont előírja a fejvédő használatát az alkalmazottai számára.
Betony Garner, a Ski Club of Great Britain szóvívőnője a BBC-nek azt mondta, hogy tapasztalatai szerint az elmúlt években ugrásszerűen emelkedett a fejvédővel síelők száma. "Álláspontunk szerint Angliában a 13 éven aluliak számára kötelezővé kellene tenni a sisak használatát, a többieknek pedig határozottan ajánljuk. Tudjuk azt is, hogy az edzők, a tapasztalt síelők idegenkednek tőle, egyszerűen azért, mert nem ehhez szoktak hozzá. Gyermekeinket viszont úgy kell nevelnünk, hogy a síelés elengedhetetlen tartozékának tekintsék a védősisakot."
Sok svájci pályán már ez a gyakorlat. "Egyértelmű, hogy a sisak csökkenti a sérülés kockázatát, védelmet nyújt. Kutatási tapasztalatok igazolják, hogy 1999 óta a felére esett vissza a fejsérüléssel járó síbalesetek száma – köszönhetően az egyre gyakoribb sisakhasználatnak. Itt, Chamonix pályáin a hátizsák, a szemüveg és a sisak alapfelszerelésnek számít, mindenki így indul a lejtőre. Nálunk így néz ki az egyenruha, s a hódeszkást csak az különbözteti meg a síelőtől, hogy színesebb az öltözete..." - mondja a snowboardvilág tapasztalt nagy öregje, a brit James Stentiford.