Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Síléc talpjavítás házilag

ÜZENETEK (462)Időben csökkenő Időben csökkenő
powee
424 élménybeszámolót írt
424
18 éve tag
2007.01.03. 17:02
Maci-laci: elvileg ugy van, hogy lehuzod a waxlehuzoval (ez lehet plexi vagy fém), ezután egy durvább kefével (réz,bronz, vagy nylon) kell felkefélni, attol fuggoen milyen homersekletu lesz a ho, es ezt lehet a vegen felpolirozni lószőr kefével, esetleg fémmel, de az csak a verseny körülményekre ajánlott.

Egyébként képes-szöveges leírás van a waxolás és javítás teljes menetéről itt:
waxolás: http://www.toko.ch/toko/anwendung/anwendung.asp?id=588
talpjavítás: http://www.toko.ch/toko/anwendung/anwendung.asp?id=608

Egyébként itt az összes leírás: http://www.toko.ch/toko/toolsalpine.asp?sid=1#

Persze némi német-angol nyelvtudás kötelező hozzá.
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2007.01.03. 14:58
A régi vax lehúzásánál is szerepet játszik a kefe, a nagyját lappal húzzák le, majd kemény kefével lekefélik a maradékot, így tökéletes az eredmény.

Felvasalásnál a simaságot elsősorban a felvasalás minősége határozza meg, aztán szerintem még mielőtt teljesen kihűlne, érdemes felpolírozni, rongy helyett könnyebb parafával (nagy máretű befőttesüveghez való parafadugóval pl.)
maci-laci
3532 élménybeszámolót írt
3532
18 éve tag
2007.01.03. 14:48
Megpróbálkoztam a talpjavítással, a kettővel feljebb található alapos leírást követve.A kofix gyertyás művelet minden probléma nélkül sikerült.A meleg vaxolással kicsit megküzdöttem de végül is egész szép felületet kaptam.Két kérdés merült fel bennem.Amikor a felesleges vaxot távolítottam el a lehúzó felfeküdt a kantnira így nehézkes volt a teljes szélességen egyidőben a feleslegtől megszabadulni.Természetes ez vagy túl vékogy a vax réteg esetleg mást rontottam el ?
A másik a felület simára plírozása.Követve a leírást ruhával végeztem ami végül is egész jó lett,viszont írták mások hogy ezt lehet kefével is csinálni.Mennyire erős kefével lehet elvégezni műveletet? Tudom lehet kapni kimondottan erre való kefét is de ha mondjuk jó egy erősebb vagy gyengébb ruhakefe is akkor máris egyszerűbb a dolog.Kíváncsi vagyok mások véleményére építő javaslatára.
maci-laci
3532 élménybeszámolót írt
3532
18 éve tag
2006.12.02. 16:29
A rozsdásodás ellen a következőt szoktam csinálni.
Puha nedvszívó ruhával letörlöm majd hagyom teljesen leszáradni,és csak ezután kezelem le.Körbefújom szilikon aeroszollal vagy egy ruhára műszerolajat csepegtetek és evvel vékonyan végig húzom a léc élét.Stani szerintem a vax alatt is azért tud rozsdásodni mert kantni mellett valszeg van valami hajszál rés és ott megtud maradni a nedvesség,de ha tökéletesen kiszárad akkor nem tartom valószínűnek,hogy rozsdásodjon alatta.Mi a véleményed erről?
Stani
5443 élménybeszámolót írt
5443
Admin
2006.12.02. 15:31
A szezon utáni "élvaxolás" a rozsda ellen határozottan ellenjavalt. Tavaly rákérdeztem a dologra egy osztrák szervízben, mert egy-két embertől már én is hallottam ezt a vaxos megoldást.
Viszont a wax alatt a kondenzáció következtében nedvesség képződhet,ami ismételten rozsdásodáshoz vezethet. Szóval ezt inkább ne!
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2005.01.10. 22:09
felkerült a házi sílécjavítás, és karbantartás két fontos útmutatója:
https://sielok.hu/rovat/siszerviz/cikk/waxoljunk/
https://sielok.hu/rovat/siszerviz/cikk/talpjavitas-hazilag/
Laczai Csaba
5 élménybeszámolót írt
5
20 éve tag
2005.01.10. 08:47
Szia Agent!
Köszi a tanácsokat, tippeket.
Peteed
8 élménybeszámolót írt
8
20 éve tag
2005.01.06. 14:16
Sziasztok!

Házilag, hogyan/mivel lehetne lécet élezni? Nem régi a lécem, de mintha jeges részeken már nagyon csúszkálnék, ezért vetődött fel a gondolat. A házilagos élezésé, meg azért, mert ha vhol lehetne élező kütyüt kapni az sem kerülhet többe mint 1x elvinni vhova.
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2005.01.04. 19:33
Az éleztetés a használat időtartamától, és a pályaviszonyoktól függ, szerintem szezononkénti két hét sízés esetén elég két szezononként éleztetni a léceket.
Szezonon kívüli rozsdamegelőző waxoláshoz akár egyszerű viaszgyertyát is lehet használni az éleken.
Laczai Csaba
5 élménybeszámolót írt
5
20 éve tag
2005.01.04. 09:01
Köszi Agent! Azt hiszem beviszem a garázsból a léceket. Bár a lakásban nehezebb lesz helyet találni nekik. :-))
Egyébként mennyi időnként érdemes éleztetni a léceket? Van valami spéci vax, amit a tárolás alatt lehet használni?
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2005.01.01. 17:41
A rozsdásodást az okozhatja, hogy nedves helyen van tárolva a léc, vagy síelés, és szállítás után nincsen leszárítva, de száraz helységben is képződhet vakrozsda az acélon.
A megoldás, éleztetni kell a lécet, majd síelés után mindig leszárítani, száraz helyen tárolni, szezon után vastagon bevaxolni az éleket, hogy el legyenek zárva az acélfelületek az oxigéntől.
Laczai Csaba
5 élménybeszámolót írt
5
20 éve tag
2004.12.30. 16:23
Sziasztok!
A lécem élei rozsdásodnak. Mi okozhatja? Van valami javaslatotok az eltávolítására? (Ez előző élezés után sem tüntek el teljesen a korrózió-nyomok, és egyre erősebben jelentkeznek.)
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2004.12.26. 21:53
jujjuj, eléggé húzós árakat írtál, miféle anyagok ezek? Gondolom valami nagyobb kiszerelésben kaphatóak, azért kerülnek ennyibe,egy doboz javítógyertya max egy ezresbe kerül, persze van még rengetegféle anyag, pl. por alakú.
Dávid1969
1 élménybeszámolót írt
1
19 éve tag
2004.12.26. 12:53
Hali!

A Hervis áruházban rengeteg (6-7) különböző keménységű és méretű javítóanyag található, 2000-5000 forint közötti árakon. Én leginkább fekete anyagokat láttam.
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2004.12.22. 17:08
jobb télisport szaküzletekben is lehet kapni, ilyent keress (lásd. kép)!
gyertya.jpg
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2004.12.21. 12:52
Az első vaxolást én hajszárítóval csináltam, aztán később eloroztam a családi vasalót, egyszer emlékszem, elfelejtettem letörölni a vasaló talpáról a waxot a művelet után, szegény anyám csodálkozott is mitől keményedett ki olyan prímán apán ingjének gallérja vasalás után:-))))))))))))))))))))))))))))))))
Peteed
8 élménybeszámolót írt
8
20 éve tag
2004.12.21. 12:40
Sziasztok!

Az elős kérdésem az lenne, hogy ilyen talpjavító gyertyát hol lehet beszerezni, ill milyen áron?

A másik dolog a waxoláshoz: én jól bedörzsölöm a talpát gyertyával, jó vastagon, majd fogom a hőlégfúvót és addig melegítem egyenletesen amíg meg nem folyik a viasz. Amint kihűlt egy sima műanyag jégkaparóval lehúzom a felesleget és kész. Eddig bevált. (Persze arra vigyázok h csak a viasz melegedjen fel)
sigesa
19 élménybeszámolót írt
19
20 éve tag
2004.11.01. 11:36
A sima gyertya tényleg úgy viselkedik ahogy Agent írta, de csak az elsö lecsúszásig, utána jól beledolgozódik a talpba, és a következöknél már ok. hátránya sz.tem az, hogy gyakran kell ismételni, ha tapadós a hó. A parafadugós bedörgölés, vagy a bevasalás, ezen sokat segít. / a vasalásnál viszont tényleg nagyon kell vigyázni a höfokra, mert ha túl meleg a gép, könnyen tönkreteheti az eredeti müa. talpat is. / különben ha már vasalom, akkor mindegy hogy gyertya, vagy vax, pont az egyszerübbség kedvéért szoktam a gyertyás-parafás megoldást választasni, nem beszélve arról, hogy a pálya szélén a vasalót "egyre ritkábban tudom használni". A kantni élezés még lemaradt, szlovákiából szereztem v.mikor egy egyszerü szerkezetet, amivel elég jól, és kímélöen lehetett élezni a vasat, biztos van v.ki aki meg tudja mondani pontosan a nevét, meg azt hogy hol lehet kapni, én már nem emlékszem.
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2004.11.01. 08:59
Azért abban nem vagyok biztos, hogy a sima gyerty jó megoldás, én is csináltam azzal még pályafutásom elején, de a hó ráragadt, ill a kosz beletapadt, így eléggé ótvar módon nézett ki a léc talpa hamarosan, ráadásul csúszni sem csúszott.
lyrics
30 élménybeszámolót írt
30
20 éve tag
2004.11.01. 08:39
Agent -tal teljesen egyetértek, még annyit tennék hozzá amikor csepegtettek nem szabad, hogy huzat legyen, lehetőleg ne leheljél a lángra sem mert ez felesleges kormolódást okoz.
Én az elkészült művet a barkácsboltpkban kapható filléres speckéssel vágom le simára,
ez nagyon jó felületet ad. Esetleg a végén még egy kis polir papir a besimításhoz.

A waxolásnál nálam is a gyertya vált be, csak én meleg waxként alkalmazom, sielés előtt és után.
A művelet lényege néz körül a háztartásban és csend el az aszony által már nem használt vasalót. Lehetőleg a hőmérséklet szabályzós legyen. A gyertyát a melegvasalóra nyomd rá és a lécre csepegtesd teljes hosszban. Utána a meleg vaslóval olvaszd,(vasald) kend szét a lécen.
A vasaló csak annyira legyen forró, hogy megolvassza a waxot,de a lécet és kantnit a forrósitsa fel. Ezért célszerű vastagon felhordani a gyertyát. A "kihült" lécről a felesleges waxot waxlehozóval el lehet távolítani, bár én ezt soha nem szoktam, gondolva majd hó ezt elintézi........

A fenti müveletet a profik is így csináljak csak
a hőmérsékletnek megfelelő waxal és a végén a felesleges wax lehúzása után a léc hosszába egy kemény kefével megdolgozzák. Egyszer végig néztem a cseh válogatot csapat maszörét, hogyan késziti az edzésre a léceket.
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.