A tavalyinál sokkal jobb telünk volt: végre esett elegendő hó a hegyekben, és a tartós hideg is kedvezett a téli sportoknak. A két legnagyobb hazai síterepen, Eplényben és Mátraszentistvánban 92 illetve 89 napon át folyamatosan üzemeltek a síliftek, ami az időjárásnak és a technikának is köszönhető.
Nehezen indult a szezon: decemberben rendkívül enyhe időjárás volt jellemző az ország egész területén, nem akart megérkezni a tél, a fehér karácsony is elmaradt. Óriási szerencse, hogy a téli szünetben betört a hideg, leesett a hó, és sorra meg tudtak nyitni a hazai síterepek december végére. Mi is stílusosan síeléssel indítottuk az évet, január 1-én idilli körülmények között síeltünk Visegrádon, és úgyszintén havas pályák várták a síelőket Mátraszentistvánon, Eplényben, Bánkúton, Sátoraljaújhelyen és még Pécsen is.
Visegrádi esti sízés az Újév első napján. A kép 2015. január 1-jén 20 órakor készült.
Kékestető január 2-án nyitott, náluk a folyamatos üzem nem jött össze: január 17-28 között az enyhe időjárás miatt zárva voltak, de a lehűlést követően február 23-áig mentek a liftek a déli pálya felső szakaszán. Az északi pálya sajnos idén nem indult be, itt továbbra is várják az engedélyt a hóágyúzásra. Ez egyébként a kulcsa manapság egy hazai síterep üzemelésének. Az alábbi táblázatban jól látható, hogy a korszerű technikával: hóágyúkkal, pályakezeléssel működő síterepek mennyivel több üzemnapot tudnak elérni, mint a természetes hónak kiszolgáltatott sípályák.
"Sajnos idén nem volt értékelhető sínapunk, sőt a hatóság is újabb feltételekhez köti a lift működését. Megfordult a fejünkben, hogy le kell húzni a rolót, szétszedni a liftet és leadni a MÉH-be." - mondta Szabó Pál, a dunakömlődi sípálya tulajdonosa.
Hány napot üzemeltek a hazai síterepek szezononként
Eplény lett idén a nyertes az üzemelési napok számát tekintve. Volt már jobb telük is, de idén sem lehetett okuk panaszra: bőséggel kaptak természetes havat, olyannyira, hogy februárban még a freeride lehetőségei is megnyíltak a Bakonyban. Közben persze dolgozott a 44 db hóágyú, így heteken át tartott a méteres hóréteg a pályákon.
A sípályák vezetői három trendet is felfedezni véltek idén Magyarországon.
Trend #1 - Növekvő igény a síoktatásra
"A korábbi években megszokott látogatói kör mellett, örvendetes volt látni, hogy egyre több iskola érzi fontosnak a téli sportolást és így gyakorlatilag folyamatos volt az iskolai csoportok síoktatása Kékestetőn." - nyilatkozta Kobzi Tamás, a Mátra Centrum Kft. ügyvezetője. Eplényben, Sátoraljaújhelyen, Visegrádon és a Mátraszentistváni Síparkban ugyancsak nőtt az igény az egyéni és csoportos síoktatásra, folyamatosan dolgoztak a síoktatók a helyi síiskolákban.
Trend #2 - Egyre többen síelnek hétköznap is
Örvendetes trend, hogy a magyar síelők már nem csak hétvégeken, de hétközben is látogatják a pályákat, volt tehát elég látogató a hét minden napján, ami mindenkinek jó. Kiegyenlítettebb volt így a forgalom, intenzív szezont zártunk. - nyilatkozta Ebele Bálint, az eplényi Síaréna marketingese. Majd hozzátette: "Főleg a fiatalabb vendégek körében volt népszerű az esti csúszás, ilyenkor sok boardos is érkezett hozzánk".
Hangulatos esti síelés Eplényben
A Sípark ugyancsak jó szezont zárt, idén nem tettek keresztbe áramszünetek, sem hókáosz, folyamatos volt a forgalom, és kitartott a gondosan kezelt hó egészen március közepéig.
Trend #3 - Növekszik a snowboardosok aránya
Pontos számokkal nem tudunk szolgálni, de láthatóan nőtt a snowboardosok aránya a korábbi évekhez képest a hazai pályákon.
Mátraszentistván Sípark - 2015-ös életkép. Fotó: Árpibácsi
A szezon egyik vesztese idén Dobogókő lett. Bár a decemberi jégkárok után a szezonra a síterület nagy részét sikerült ismét használhatóvá tenni, a síközpontba sajnos kevés hó és kevés vendég érkezett. A Budapesthez legközelebb eső síterepen azonban nagyszabású fejlesztéseket
terveznek: hóágyúzott, este kivilágított pályák, ülőlift lehet itt a jövőben, ha megérkeznek a szükséges engedélyek. Várják támogatók és elsősorban magyar befektetők jelentkezését is mert nem szeretnék a pályázatok mellett szinte csak külföldi befektetőkkel megoldani a Sí és Szabadidő Központ bővítésének megvalósítását.
Pécsen biztató volt az ide szezon, amire alapozva szeretnék fejleszteni a sífelvonót. "Van egy jogi problémánk, valamint pályázati forrásokat kellene szereznünk legalább a meglévő rendszereink felújítására. Ebben nagy segítséget várok a Chernel István Sí Klasztertől, amelynek alapító tagjai vagyunk." - mondta Farkas Péter, a pécsi sípálya üzemeltetője. A klaszter idén januárban
sajtókörutat szervezett a "Síelj itthon!" gondolatot népszerűsítve, melynek eredményeképp sok tudósítás és cikk született a hazai sípályákról a magyar médiában. Ilyen még korábban nem volt hazánkban, ahogyan a síterepek üzemeltetői között létrejött összefogás és együttműködés is pozitív fejlemény.
Kékestető már adott hírt a jövőbeni terveiről is: "Eddig is kiemelt figyelmet fordítottunk arra, hogy a hozzánk érkező síelők ne a liftek előtti sorban állással töltsék az idejüket, hanem a lehetőségekhez képest minél több idő jusson az aktív sportolásra. Az elkövetkező időben még tovább szeretnénk fejleszteni a Déli sípályán a felvonó kapacitást és ezért új csákányos lifteket kívánunk üzembe állítani. A következő szezonra már folyamatban van a liftek engedélyeztetése."
A többi síterepen még folyik a szezon értékelése, a tervekről csak később nyilatkoznak.
Budapest főváros síelői kíváncsian várják, milyen irányt vesz a Normafa fejlesztése. Május 17-én szavazhatnak a 12. kerületi polgárok, támogatják-e a Normafa megújítását. A népszavazást követően indulhat meg a terület rehabilitációja.
Hogy mit üzennek a síelőknek a hazai sípályák üzemeltetői?
"Szeretnénk megköszönni minden kedves vendégünknek azt, hogy ellátogattak hozzánk a télen és reméljük, hogy mindannyian jól érezték magukat. A fejlesztésekről folyamatosan beszámolunk itt a síelők.hu-n is és bízunk benne, hogy sok újdonsággal várhatjuk majd a síelőket a következő szezonban is."