Összesen 132 napot lehetett síelni a hazai pályákon, ez az elmúlt évtized leghosszabb szezonja volt Magyarországon. Eplényben 2020. november 25-én indult el az első felvonó és Mátraszentistvánban egészen 2021. április 10-ig üzemelt a Sípark, amire sok éve nem volt példa.
A leghosszabb nyitvatartási időt az Intersport Síaréna Eplény érte el 116 nappal. Ezzel saját rekordjukat is megdöntötték, mivel az eddigi leghosszabb szezonjuk 107 napos volt 2011/12-ben. A szezont március 25-én zárták annak ellenére, hogy alig esett természetes hó a szezonban. A hóágyúknak köszönhetően az egész Síaréna területe besíelhetővé vált, átlag 60 cm-es hóvastagságot tudtak biztosítani az üzemeltetők.
Ideális hóviszonyok voltak Eplényben a március 15-i hosszú hétvégén.
Mátraszentistván csak később, január 12-én nyitott, viszont rekord sokáig kitartott a mátrai sípálya, nem is akármilyen minőségben. Már az is hihetetlennek tűnt, hogy húsvéthétfőig tudnak üzemelni, de az áprilisi hidegbetörésnek köszönhetően 3+2 nap ráadással sikerült meghosszabbítani a szezont. Szerencsésnek mondhatja magát mindenki, aki ki tudta használni ezt a különleges áprilisi téli élményt.
Kattints és nézd végig a galériát! Fotók: Mátraszentistván Sípark
Ne tagadjuk le, hogy sorban állás tekintetében is rekordok dőltek. Főszezonban, a legszebb téli napokon túlterheltté váltak a pályák, hosszú sorok alakultak ki a lifteknél, és nem volt mindig örömteli a síélmény. "Amíg februárban sorban állni mentünk Eplénybe, addig márciusban síelni." - írta az egyik olvasónk a
Magyarországi sípályák fórumába. Vegyes hangvételű vélemények és beszámolók érkeztek a hazai pályákkal kapcsolatban, de összességében inkább pozitív volt ezek kicsengése, sokan mondtak köszönetet a hazai pályák üzemeltetőinek a kitartásért. Idén a pandémia miatt külföldre csak a síelők töredékének sikerült eljutni, a többség vagy itthon síelt vagy sehol.
Így alakult a síterep oldalak nézettsége a sielok.hu-n
A jegyeladási számokról egyelőre nincs információnk, de minden bizonnyal a bérletekből származó bevételek nőttek, miközben a vendéglátásból származó bevételek csökkentek mindkét síterepen. Az üzemeltetőknek egyszerre kellett megbirkózni a síelni vágyók hadával, és a feladattal, hogy betartassák a járványügyi szabályokat. Mindeközben folyamatosan ott lebegett a félelem, hogy bármelyik nap bezárhatják a sípályákat és fuccs a szezonnak. Szerencsére ez nem történt meg, és amíg 2021-ben például egyetlen szlovák, olasz vagy francia sífelvonó sem üzemelhetett, addig itthon a karácsonyi időszak (dec. 22-26-ig) kivételével minden nap lehetett síelni, és ez a lehetőség felszabadító élményt jelentett mindenkinek, aki a karanténban ücsörgés helyett a friss levegőn akart egy jót mozogni.
A két legnagyobb hazai sípályán kívül csak azok a síterepek tudtak egy hónapnál hosszabb időre megnyitni, ahol van megfelelő hóágyú kapacitás: Sátoraljaújhely 59 napot, Kékestető 45 napot, Visegrád 40 napot üzemelt, dacolva a sísportnak egyáltalán nem kedvező időjárással. Hóesés nagyon kevés volt idén, Budapestet és környékét teljesen elkerülte a havazás. A fővároshoz legközelebb eső dobogókői sípálya egyetlen nap sem tudott működni idén sem. A Mátrában viszont többször is havazott, és bár e téren nem dőltek meg rekordok, sportoláshoz elegendő volt. Az idei szezon újdonsága volt a kezdők számára ideális galyatetői sífutópályák létrejötte, ahol az ország minden részéből érkező sífutók gyűltek össze és élvezték a természetes havat több mint egy hónapon át.
Hány napot üzemeltek a hazai síterepek szezononként
A napi hójelentés adatainkból készült táblázat azokat a napokat mutatja, amikor az adott síterepen legalább egy lift üzemelt. Grafikonra is felraktuk az adatokat:
Copyright: sielok.hu