Megtaláltam egy korábbi írásom 2008-ból, amit az első Whiteline-magazinba írtam (
http://www.whiteline.hu ). Ma már nem egészen ilyen a hely, de a szöveget inkább nem változtatom meg, hogy az akkori hangulatot hozza vissza.
Ez az a hely, ahol minden elkezdődött. Eleinte félve tekintettem le az ülős liftről, balra le az erdőbe. Van ott egy katlan, ami a semmibe vezet. Legalábbis azt gondoltam akkor. Aztán egyszer Endru levitt. Egyenként mentünk, mi kezdők, és alul vártak a nagyok. Emlékszem, megdicsértek pedig még az orrom is lehorzsoltam. Később sokszor lecsúsztunk erre. Aztán ahogy teltek az évek, s egyre több lett itt a nyom, mi egyre távolabb próbálkoztunk.
Aki ezen a helyen tanulja ki az erdőt, az mindenhol le tud majd jutni. Technikás a hely, és minden alkalommal új kihívást jelent. Ez az igazi freeride. Az Alpokban is van sok jó terep, de a legtöbbet elrontották. Mindenhol túl sok a pálya vagy a síút keresztben, ami kizökkent. A Chopok még nem ilyen. Ha fenn állunk a csúcson és lenézünk, akkor előttünk van 3-4 km szűzhó és 800 m szintkülönbség, EGYBEN! Háromfelé is indulhatunk: jobbra kicsúszva és keresztezve az egykori Deres-felvonót; vagy balra kicsúszva a szálloda fölött majd mellett; vagy maradhatunk középen is.
A felső harmad nyílt területen vezet keresztül, ahol mindenféle hóminőség előfordulhat. Ezután következik a törpefenyők szintje, ahol szinte mindig jó hó található, mert a szél itt pakolja le, amit hozott. (Az északi szél a barátunk.) Ez itt a gyorsasági szakasz: nyugodtan engedjük meg a lapot! Hosszú ívekben kerülgethetjük a kis facsoportokat, élvezve a sebességet. Ez egy öröm-snowboard, Chopok-feeling, ilyet máshol nem találunk. Ha leértünk az erdő széléig, álljunk meg egy kicsit, fújjuk ki magunkat! Innentől már nem kell sietni.
Kosodrevina. Csússzunk ki balra! A szálló fölötti törpefenyves szakasz nagy élvezet. Ha jobban balra tartunk, találhatunk egy hosszú tisztást, melyet két oldalról szegélyeznek a fenyők. A vihar által letarolt erdőrészt balról kerülhetjük meg. Végül a Katlanba jutunk, mely levezet az útig.
Ha a szálló mellett csak kicsit megyünk ki balra, akkor egy meredek, tisztásokkal tarkított fenyvesbe érünk, mely néhol egészen besűrűsödik, de utána újra kinyílik. Ez egy technikás, igényes rész, ahol gyorsabb szakaszok váltakoznak befékezős, éles fordulókkal. Ezután térjünk ki jobbra, és egy ritkás bükk-erdőn keresztül, mindig jobbra tartva, a patak jobb partján csússzunk ki az útig! Az úton 10 perc séta az ülős lift.
Krupová. A sípálya melletti gyors korongos felvonóval (Predné Dereše) mehetünk fel, de ha működik a csúcsra vezető új kis húzós lift, akkor azzal ezt megspórolhatjuk. Csússzunk ki jobbra, hogy elérjük a Deres-felvonó melletti széles katlant! Ha itt lecsúszunk, a törpefenyves után egy síútra érünk ki. Erről a régi felvonó-házikó előtt térjünk le balra, be az erdőbe!
Enyhén jobbra tartva egy élvezetes, meredek gerincen juthatunk le a patakhoz. Ez a rész nagyon változatos, vannak kisebb katlanok, rengeteg a kis domb, lehetnek hirtelen emelkedők, mélyedések, szűk átjárók. Érdemes egy útvonalat előre kinéznünk magunknak, és jól beosztani a magasságot. (Ha végül mégis egy mélyedés alján kötünk ki, semmi pánik, ki lehet mászni, és pár méterrel feljebb újra próbálkozni.) Végül a patak baloldalán az alsó húzós felvonóhoz lyukadunk ki.
Deres (Dereše). Elég sokáig kell kicsúsznunk jobbra, míg keresztezzük a régi Deres-felvonót. Ezután enyhén jobbra tartva élvezhetjük a legjobb, leghosszabb törpefenyvest. Azért ne távolodjunk el túlságosan jobbra, hanem fokozatosan forduljunk balra, s így érjük el az erdő szélét!
Ez a legszebb, legkellemesebb erdő, gyönyörű fákkal, hosszú, enyhe lejtővel. Minden út a patakba vezet, ami elegendő hó estén járható a vastagon behavazott köveket kerülgetve. Ha nem, akkor maradjunk fenn a jobb oldalon! A végén majd egy éles balra fordulóval tudunk átkelni a patakon, s így kijutunk egy erdei útra. Ezen csússzunk ameddig lehet, a végén balra visszafordulva! Innen pár perces séta vissza az alsó húzós felvonó.
Gyömbér (Ďumbier). A Chopok-gerincen a Gyömbér-csúcs felé félórás sétával érhetjük el a Katlant, amely igen csábító, de másoknak is az. Ezért jobban járunk, ha átcsúszunk a Gyömbér-gerincre, ahol már a madár se jár. Itt található az egyik legjobb, egyenletes lejtésű erdő. Ez lehet a nap végén az utolsó csúszás, mert így, balra tartva, közvetlenül az alsó parkolóhoz is kijuthatunk.
A parkolóból turistaút vezet fel a Stefánika-menedékházhoz, amely 1730 m-en található. Ez nem kis séta, de az út szerencsére legtöbbször már ki van járva. Ilyenkor 1,5-2 óra alatt felérhetünk. Az alsó kétharmad könnyű, enyhe emelkedővel, de az utolsó, 1500 m feletti szakasz igen meredek. A ház nem túl kényelmes, de aki ide felmászott, az már nem válogatós. (Tipp: vigyünk magunkkal zseblámpát, papucsot és sok folyadékot. Tusfürdő nem kell ;)
Mindenért kárpótolni fog a reggeli szűzhavas csúszás, végig a gerincen. A háztól már csak 50 perc könnyű séta a Gyömbér-csúcs, ahonnan 900 m szintkülönbség és a legjobb terep várja, hogy lecsússzunk. Nagy élmény.
Az Erdőben lecsúszni: minőség. Tisztelettel adózzunk érte a hegynek és a természetnek! Ez a legmagasabb rendű snowboard, amely nem arról szól, hogy minél gyorsabban leérjünk. A fák között mindig van egy optimális útvonal. Ez az, melyhez nem kell erőlködnünk, és harmonikus. Nem kell mást tennünk, csak meglátnunk és hagynunk, hogy arra menjünk. Ezt Ákos barátom mondta.
Ehhez legjobb a nyugalom, és a csend. Néha álljunk meg, hallgassuk, ahogy a hópelyhek zizegnek le a fákról, és lehet, hogy látunk egy mókust. Ne hagyjunk magunk után mást, csak a nyomot, amit húztunk! A nyomunk sokat elárul rólunk.
Golo