Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Síléc választás topikból

ÜZENETEK (20)Időben csökkenő Időben csökkenő
VÁrpád
266 élménybeszámolót írt
266
4 éve tag
2024.02.27. 23:11
Puding próbája az evés!

Két azonos modellt próbálj ki, egy rövidebbet válltól, és egy szem, vagy a fölöttit, hogy a kategóriádban érezhető véglet legyen.

A testsúlyodnak megfelelőtől, egyel puhábbat, hogy kezdőként érezhető legyen ugyanazon terheléssel (térded rogyasztva, sípcsontoddal terhelve) a léc miként viselkedik, és nagyobb terhelésnél melyik lessz stabilabb, és irányíthatóbb, egyáltalán terhelhetőbb.

Amíg (egyensúlyban, egyenes lábakkal) előre terhelés nélkül csuszikálsz, nem biztos, hogy fel fog tűnni a különbség, de ha élre teszed és beterheled, minden értelmet nyer.

Jó szórakozást!
Előzmény: (Hiking 220961)
endre77
317 élménybeszámolót írt
317
4 éve tag
2024.02.27. 22:02
Egyetertek Veled!
Előzmény: (VÁrpád 220963)
endre77
317 élménybeszámolót írt
317
4 éve tag
2024.02.27. 21:51
Kezdo -kozepes ferfi ...60 -80kg...puhabb konnyebb lec 160-175 cm ig...semmi koze az alladhoz tarkodhoz fejed bubjahoz...magyarul egy konnyeb slalom meretu lec..nem tul nehez..nem tul feszes nem tul keskeny talp alatt!!...Csak hogy tudjad a world cup slalom versenyeken vannak igen magas ferfiak is 190cm korul ..es a slalom lec ferfiaknak 165cm......s "Ok azert eleg jol sielnek is"...

Ha penge valaki es akar veretni szaguldozni akkor johetnek a 178cm felett 185 koruli lecek feszesebb //egyre feszesebb...de azt azert par ora utan megunod...foleg ha a palya nem olyan jo...

Kedvencem egy 172cm-es csalos Slalom si nehez, feszes,keskeny de egesz nap lehet nyomni s lehet vele rovidebb iveket is nem ugy mint a Gs vagy csalos Gs lecekkel...
Előzmény: (Hiking 220961)
VÁrpád
266 élménybeszámolót írt
266
4 éve tag
2024.02.27. 21:48
Vagy mert nem tapossák le a csőrét, meg a farát, ,,szárnypróba” közben, mikor kiesnek a ,,fészekből hóekében”, vagy esésnél könnyebben kikönyörgi maga alól a lécet, ha rövidebb.

Csak körül kell nézni az összes sportban hasonlóképp, szintről-szintre , igényről-igényre, változtatják a ruházatot, védő felszerelést, sporteszközt, stb-stb.

Ki-ki tudása, igénye, pénztárcája szerint változtatja, vagy tartja meg a felszerelést.
Ez az állig-vállig belépő méret, nagy baj nem lehet belőle.
Persze figyelembe véve a keménységét, típusát, kinek-kinek ne legyen túl kemény, vagy túl puha, vagy másra való, mint amire használni akarja.

(Hasonló, mint mountain bike -ból a 26 -os kerék ,,M”-es váz felni fék, 3x6 váltó. Biztonsággal elviszi gazdáját A-B-be, funkcionalitását tekintve több mint tökéletes.
Van akit egy életen át hü társként szolgál, s van aki két kör után túl ad rajta.)

Ha nem túl szélsőséges a méret, keménység, típus, akkor mind használható élvezhető.
Ha valamiért ezen a kategórián belül nem működik valami, jó hó minőség mellett, akkor elsősorban önmagunk, másodsorban a léc szerviz milyensége lehet a probléma okozója ,, dióhéjban”
(feltételezzük , hogy a szerviz rendben van egy karbantartott, vagy kölcsönzős lécnél.)

Ismerőstől kölcsönkért lécnél, kérjük ki egy kölis, szervizes, vagy oktató véleményét.
Igen magas kockázatot vállalunk kezdőként, egy ajándékba kapott, vagy civil embertől kölcsönkért, rosszul megválasztott/beállított sporteszköznél.

Eddig csak ilyennel találkoztam, (elképesztő, hogy mik kerülnek elő a jóindulat, és segíteni akarás fényében) aminek fő oka a spórolás.
Egy sok százezres síelésnél, ne a jól megválasztott léc árán spóroljunk 12-20000 Ft -ot.
(Ez jellemzően tanulóknál, általános -egyetemig húzódik.)

Amikor a fentebb lévő kategóriával ,,állig-vállig”biztonsággal, gyakorlottan manőverezünk, akkor el lehet gondolkodni a méret, keménység, típus és ,,szerviz” mátrixán.

Ezeket át lehet ugrani!
Az ára lehet egy ösztönös ráérzés, de lehet egy életre szóló rossz élmény is.

Tesztnapokat nagyon tájékoztató jelleggel ajánlanám.
Egy óra alatt lécet kiismerni nem lehet.
Adott hóviszony, adott szerviz, felfokozott hangulat, jól kidolgozott marketing.
Elhamarkodott döntés, hosszú boldog házasságot nem remélnék.
Viszont cserébe a technológiai ismeretünket bővíthetjük, ami a szűrésben később a segítségünkre lehet.

Én a 120- 188 ig mindegyik lécet szeretem, funkcióját tekintve, némi átfedéssel használom!

A vásárolni kívánt léc hosszát/keménységét/ típusát, üveggömb hiányában, az illető jövőbe vetített fejlődéséből nyilatkozata alapján, a gyártói ajánlásból, és tapasztalatunk összességéből állapítjuk meg.
Előzmény: (gaboca 220962)
gaboca
3375 élménybeszámolót írt
3375
15 éve tag
2024.02.27. 19:02
Mert úgy érzik könnyebben síelnek rövidebbel, tanítottak egy időben Snowblade lécekkel is.
Előzmény: (Hiking 220961)
Hiking
7 élménybeszámolót írt
7
2 hónapja tag
2024.02.27. 18:28
Értem, amit írsz, hogy nagyon sok tényezőtől függ a magasságon kívül, hogy hol, milyen hóviszonyok között, milyen tapasztalattal, stílussal, stb., stb., csak az a magasság -20 cm, illetve az állig mindenütt minimumnak van megadva, ahol erről írnak, tehát mondjuk kezdő kezelt pályán, visszafogott tempóban, alacsony testtömeggel. Ehhez képest viszont igen gyakori a magasság - 30 centi is amit a pályán látok.
Előzmény: (endre77 220956)
endre77
317 élménybeszámolót írt
317
4 éve tag
2024.02.27. 13:24
Szia azert irtam...a hossz az egy dolog hol sielsz?/kezelt palayan vagy melyebb hoban.,-.az nem mindegy hogy mennyire tudsz sielni...ha szepen tudsz iveken menni es kezelt palyan sielsz akkor mindegy hogy /ferfirol beszelek/..165--vagy 172 csak talp alatt 66-67 legyen..magyarul egy igazi, vagy csalos slalom lec ..jo nehez es jo eles..aki nem tud ugy annak inkabb egy konnyebb 70 korul talp alatt /nonek /..mondjuk 157-165 kozott a hosszban nem szamit kis elteres...ha melyebb hoban sieltek akkor puhabb konnyebb lec es 75-85 talp alatt porhoban 100 korul talpalatt es lehet hoszabb a lec..


A lec hosszanal 6-8 10 cm az nem akkora elteres a talp alatt szamit s meg hogy mire hasznalod ..milyen tudas szinttel!!

Ha valaki nagyon jo es a hoviszonyok is jok akkor johetnek a 180 koruli lecek is na azzal lehet hasitani csak szeles palya es keves ember legyen!!
Előzmény: (Hiking 220955)
Hiking
7 élménybeszámolót írt
7
2 hónapja tag
2024.02.27. 13:13
Szia!
Én kezdő vagyok, és egyelőre inkább a rövidebb lécekre vagyok ráállva, amiket béreltem is, meg van már saját is, de az ajánlásokhoz, kalkulátorokhoz képest nagyon nagy eltéréseket látok lefelé. Pl. feleségem pályaléce, ő nem kezdő, 154 centi, ő 170 centi és 48 kg (relatív kis radiuszu, közepesen kemén léc), viszonr pályán a hozzá hasonló magasságú, de ránézésre jóval nehezebb nőknél ilyen 144-148 közötti léceket látni. Viszont a kocasíelő nők többsége lassan halad a sípályákon, így nem valószínű hogy a rövid léc gondot okozna.

Megjegyzem még, hogy a legalább állig érjen a kezdőknek, orrig haladóknak (ez nyilván nem vonatkozik a kialakult stílusra, ha valaki szlalomozik, sebességnek él, freeride-ol, stb.) nem kompatibilis a -20 centi és -10 ajánlásokkal, mert arányok függvénye is, nekem pl. ami az államig ér, az legalább 25 centivel alacsonyabb nálam, nem csak 20-al. Másrészt nehezen hiszem, hogy egy fix levonás a testmagasságból ugyanannyira mérvadó lenne egy 150 és egy 200 centis embernél, mikor a 20 centi az más százalékét teszi ki a magasságnak, emellett durva alkati különbségek is vannak, kedvenc példám hogy kb. 12 centivel magasab vagyok apámnál, ő meg kb. 5 centivel magasabb nálam ülve.
Előzmény: (endre77 220918)
Hiking
7 élménybeszámolót írt
7
2 hónapja tag
2024.02.27. 13:03
Szia!
Érdekelne, hogy működik ez a kalkulátor. Mindent kitöltök, majd nincs semmi, se gomb hogy ok, se léchossz.
Előzmény: (Pisti P 220874)
endre77
317 élménybeszámolót írt
317
4 éve tag
2024.02.24. 15:18
Aki jobb tablazatott tud mint amit ..Pisti..feltett tegye fel ide...megjegyzem egyik sem lesz tokeletes....Szinten hangsulyoznam..tablazat annak kell aki azt sem tudja mit akar ..TEHAT EGY JO KIINDULASI ALAP!!!

Aki tudja mit akar annak nem kell tablazat..az tudja hogy por hora ..mely hora:- lagyabb konyebb 100mmm talp alatt...rendesen kifagyott kezelt palyara..65-67mm talp alatt slalom tol Gs lecig..igazi vagy csalos versenylec az mar attol is fugg mennyire akarod nyomni!

Ha buckazol foleg jegesebb palyan, akkor keskenyebb feszesebb ...lec ha ugrandozni akarsz akkor ..lagyabb konyebb csak azzal sielni nem nagyon lehet..meg az aljuk sem Ptex nevu muanyagbol van

Aki nem tud elen menni annak felesleges a nehez jo elu lec csak szenved vele amikor radiroz /mint a pincsi kutya mikor eros paprikat dugnak a masik vegebe!!/..

Viszont aki tud kemenyebb kezelt palyan elen menni az meg nem fogja szeretni a puhabb leceket mert hajlik mint a muanyag vonalzo..meg azok a gagogo orru -'rocker" lecekkel azok .-viszont mely hora igen jok!!!

kemenyebb lecekhez jo csizma is kell..ha a lecet nem tudja kivalsztani a csizmahoz eselye sem lesz!!!

Aztan ha elmegy tesztnapra vagy haverjaet probalja......az a lec milyen allapotban van.???.mert ha egy jo lec kemeny palyan nincs felkeszitve hat lesz belole egy gyenge kozepes lec!!!


SZOVAL ha akar jo lecet es ERDEKLI!!! Kolcsonozzon...erdeklodjon...kerje el barataiet...JA ES TANULJON SIELNI!!!

meg hat a wax felraksz egy melegebb waxot jo hideg napra friss hoval s mindjart azt hiszed be van huzva a kezi fek!! Ugyan ez forditva is Hidegebb waxxal nem rendesen kikefelve./nedves uveg tapadas szindroma!!/....tehat nem art tudni hogy az a lec hogy van megkezelve..mert jo lec is lehet rossz erzes de annak semmi koze a lec gyartasahoz!!!



Mint a Banyaszoknak Jo szerencset/En is igy tanultam..s meg tanulok is!!/....mint az elet minden teruleten ha erdekel ki tudod deriteni!!
gaboca
3375 élménybeszámolót írt
3375
15 éve tag
2024.02.24. 08:31
Sőt a világ kupás SL léceket 165 cm hosszban csak, a bolti WC lécek max 170 cm hosszúak. :-)

Supershape Worldcup SL lécem 165 centi hosszú volt, de ezeket eleve max. 170 centis hosszban gyártják (ahogyan az összes világkupa SL lécet is),
Előzmény: (Agent 220876)
TZoli
1157 élménybeszámolót írt
1157
20 éve tag
2024.02.23. 23:27
Nem megy ez olyan gyorsan. Szintén még az átkosban, munkatársam már nem használt léceivel kezdtem. Aztán jöttek a filléres használt piskóta lécek. De ezek nagyon sza...ok voltak. Ezek a használat során hamar elvesztették a karakterisztikájukat, kénytelen voltam sűrűn cserélni. Voltam a párhuzamos időszakban Blizárd hívő, aztán Vólk, most már megállapodtam az Elannál. Nem mondom, hogy mindig a legujabb csúcskategóriás léceim lettek volna, inkább igyekeztem a legjobb ár-érték kategóriát megtalálni. Ha van lehetőséged síteszten részt venni, szerintem ne hagyd ki. Sok időt megspórolsz, és pár zsákutcát elkerúlsz!
Előzmény: (nimbus2 220895)
hamoriarpi
204 élménybeszámolót írt
204
7 éve tag
2024.02.23. 17:53
Az elsővel csak szűkíted a kört.
Teljes körűen csak a középső válik be.
Előzmény: (nimbus2 220895)
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2024.02.23. 13:48
Úgy kezdtem, hogy az "antik világban" még az ajánlás úgy szólt, hogy kezdő síző: testmagasság +5/+10cm, haladó síző testmagasság +20cm:D 195-ös burtál "dióverővel" (Kneissl Bliue Star MID) tanultam, mert hát olyant kaptam használtam:D (1991-et írunk ekkor), aztán jött egy jóval könnyebb, de szintén 195-ös léc (Head Challenge). Majd mikor már érzésre haladóvá avanzsáltam, zártlábas szlalom, rövidlendület, ilyen-olyan tehermentesítések, buckákon sízés, jött egy 200-as versenyléc (Blizzard Thermo V20), azt nagyon szerettem. Ekkor érkeztünk a carving megjelenéséhez (1998), életem első, saját spórolt pénzen vett teljesen új léce, 200-as GS (Kästle Speedmachine Fibretube), majd egy kis kitekintés a pályán kívülre is jobban, 190-es freeride léc (Salomon Scream 10 Pilot), imádtam a cuccot, igaz ezzel aztán meg is téptem a bal belső térdszalagomat 2003ban, folyományaképpen elkezdtem futni és erősödni, innen jött az igény a rövidebbre váltásra, előbb 2004ben 175-ös Fischer RC4 WC, majd 2006tól a 165-ös Head iSupershape, ebből kettő sorozatban 2019ig. Utána covid, egy szezon kimaradt, majd átálltam 3 teljes szezonra a túrasízésre (172es Atomic Backland), majd most vettem mellé egy pályacirkáló Head iMagnum-ot, ami 170-es. Szóval volt alkalmam lavírozni a lécek között, mára már letisztult, hogy a nehéz súlyú, merev, rövid rádiuszú léceket preferálom a pályán, amelyekkel egyrészt nagyon látványosan lehet tolni a különböző íveket, de jól elpattogok velük a buckákon és azok között is.
Előzmény: (nimbus2 220895)
nimbus2
39 élménybeszámolót írt
39
9 éve tag
2024.02.23. 13:05
Csak kíváncsiságból kérdezem:

Hogyan próbálgatjátok ki a különböző hosszúságú léceket, hogy eldöntsétek melyik hossz felel meg? pl.:
- kölcsönzőből naponta másikat béreltek
- elmentek a síteszt napokra
- haverokkal cserélgetitek egymás közt
- ???
Előzmény: (Agent 220893)
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2024.02.23. 12:33
Kimaradt, hogy milyen magas vagy (a sílécen állva, bakancsostól, emelőstől és kötésestől) Szerintem alapból hiányos a kalkulátor, a már leírt dolgok miatt, az emberek többsége eleve pályasít keres és ebből is a közepes rádiuszú allround kategóriát, na most ebből, ha vesz egy állig érő lécet, akkor az teljesen jó lesz, ha éppenséggel túlsúlyos a síző, akkor nyilván érdemes már kezdésnek is keményebb lécet és bakancsot vennie, de ugyanezen paraméterekkel. Aki már rendelkezik egy kiforrott és preferált stílussal az általában azt is teljesen jól tudja, hogy neki melyik léc való és milyen hosszban, kalkulátor nélkül.
Előzmény: (jóska63 220891)
jóska63
526 élménybeszámolót írt
526
15 éve tag
2024.02.23. 11:16
szerintem ez eddig a legjobb kalkulátor amit láttam profi kategoriára

tényleg kb azokat a számokat irta ki amiket használok!

Pl szűzhó: 182 irt nekem: 186 (98 mm R=27) és 192-es (125 mm R=29) használok. De amugy 182 is el lennék, ha surfy stílust jobban kedvelném.
Pálya sí: gyorsabb nagyobb ívek: 182 irt ki - a 186-os (98 mm R=27) símet használom erre is, ennek van rockerre igy kb stímmel.
Pálya sízés: 175 cm pályán, egy régi 175-ösömet (87 mm széles) használom erre.
Előzmény: (Pisti P 220874)
TZoli
1157 élménybeszámolót írt
1157
20 éve tag
2024.02.22. 20:18
Igen, ez egyáltalán nem veszi figyelembe, hogy milyen tipus(?)-ból szeretnék választani, SL, SG, GS? Próbáltam variálni a paraméterekkel, de nem nagyon, +-5 cm-t változtatott a testmagasságomhoz képest. Most pályasízésre 3 lécet használok. Ha száguldozni akarok, akkor a magasságommal megegyező lécet veszem elő. Ez stimmel is a leíráshoz. Ha inkább fun carving, az kb 15 cm-rel rövidebb. Van egy szélesebb derekú, azt akkor veszem elő, ha laza, buckás kihívások várnak. Ez kb a kettő között. Mindhárommal elégedett vagyok.
Előzmény: (Agent 220876)
Agent
1646 élménybeszámolót írt
1646
20 éve tag
2024.02.22. 13:37
érdekes egy kalkulátor és megközelítés - ha magamat veszem alapul, már nagyon régóta SL lécekkel csúszom (Head Supershape), 187cm magas vagyok, 87kg-al, eléggé agresszív sízéssel, ehhez nekem 182 centis lécet javasolna... Az előző két Supershape Worldcup SL lécem 165 centi hosszú volt, de ezeket eleve max. 170 centis hosszban gyártják (ahogyan az összes világkupa SL lécet is), most egy Supershape iMagnumot hajtok, 170cm hosszú, eleve nincs is belőle 175-nél hosszabb. Szóval...én továbbra is abból indulok ki, hogy milyen rádiuszú lécet szeretnék, aztán jön a léchossz (állig-szájig érő lécnél egy centivel sem kellene hosszabb). 182-es lécet ha akarnék (de nem akarok), akkor csak a full freeride, vagy a WC GS kategóriában kapnék.
Előzmény: (Pisti P 220874)
Pisti P
8 élménybeszámolót írt
8
10 éve tag
2024.02.22. 06:37
Sokan elkövetnek egy nagy hibát, amikor sílécet választanak, mégpedig azt, hogy túl rövid lécet akarnak és csupán egy számot mantráznak, a fordulási kör sugarát, amit úgy gondolnak, hogy nekik az kell. Ez fordított logika. A lényeg, hogy nem a síléc rádiuszából kell kiindulni. A síléc kategóriájának kiválasztása után, a fordulási kör sugara az egyéb paraméterek következménye kell hogy legyen.
A helyes síléc-hossz megtalálásához érdemes ezt az egyszerű, mégis komplex kalkulátort használni:
https://sswboardhouse.com/ski-length-calculator/
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.