Alpesi sí: Szőllős Barnabás hatodik lett az olimpián

2022.02.10. Bata Attila

Nagyszerű eredménnyel, egy hatodik hellyel zárta az olimpia kombináció versenyét a néhány éve már izraeli színekben induló Szőllős Barnabás. Az első helyen az osztrák Johannes Strolz végzett.
Szőllős Barnabás az előző világbajnokságon 13. helyen végzett ebben a számban, így lehetett remélni, hogy egy kis szerencsével ennél is jobb eredményt érhet el az olimpián.

Az alpesi kombináció egy letűnőben lévő szakág, idén világkupa versenyt sem rendeztek, ezt leginkább a járványhelyzetre kidolgozott versenyrendszerrel indokolták. Korábbi eredmények híján csak az induló nevek alapján lehetett tippelni a végeredményre.

A kombináció a lesiklással indult magyar idő szerint 3:30-kor és Szőllős Barnabással, aki ranglistás helyezésének köszönhetően a legjobb 20-ba került, és 1-es rajtszámmal nyithatta a versenyt. A lesikló verseny után a 11. helyen állt holtversenyben az előzetesen a győzelemre is esélyes francia világsztárral, Alexis Pinturault-val. Több ismert nevet is maga mögé utasított a mezőnyben, így Top 10-es reményekkel vártuk a szlalomot.

A második futam, szlalom
Szlalomban a szlalomos klasszisok közül is sokat meg tudott előzni, és második helyen fejezte be ezt a részt, ezzel az összetettben a hatodik helyen végzett!

Annak idején többször írtunk róla, hogy a Szőllős család 2017-ben lemondott a magyar válogatottságról és izraeli színekben versenyeztek tovább miután a elmérgesedett viszonyuk a Magyar Sí Szövetséggel.

A mostani hatodik hely egyébként a legjobb magyar olimpiai eredménynek számítana alpesi síelésben, amennyiben magyar színekben érték volna el. Miklós Edit 2014-ben hetedik helyen végzett lesiklásban. Izraeli viszonylatban beállították a műkorcsolyázók 2002-es hatodik helyét.

A versenyt az osztrák Johannes Strolz nyerte, akinek az édesapja ugyanebben a számban, 34 évvel ezelőtt, 1988-ban olimpiai bajnok lett a kanadai Calgaryban. Az első eset az alpesi sportban, hogy apa és fia ugyanabban a számban lett aranyérmes.

Nem sokon múlt, hogy nem az osztrákok ünnepelhettek. Strolzot 2021 tavaszán kizárták az osztrák válogatottból és azóta saját maga készült. A mai napig saját maga élezi és vaxolja léceit a versenyek előtt. Idén Adelbodenben egy szenzációs szlalom győzelemmel, élete első világkupa elsőségével, biztosította helyét az osztrák csapatban.

Ezután az osztrák kapitány kombinációban is el akarta indítani, amiről hallani sem akart. Hosszas rábeszélés után a nevezés előtt néhány nappal indult el egy tarvisioi lesiklóversenyen, hogy elég pontot szerezzen ahhoz, hogy kombinációban is indulhasson. És így írt történelmet ebben a számban.