Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

magnum56 által küldött hozzászólások listája

ÜZENETEK (317)Időben csökkenő Időben csökkenő
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
Topik: Wengen
2024.01.14. 09:52
Igen, ez valószínű. Ezért kellett elszorítani a combját.
Előzmény: (fezso6 220253)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
Topik: Wengen
2024.01.13. 21:43
Látta valaki Kilde balesetét?
Nekem úgy tűnt, mintha a háló nem tompította volna az esést, hanem visszadobta volna. De nem ismételték, így csak egyszer láttam egyenesben. Tud valaki új infót róla?

Most megnéztem többször a neten. Valóban kidobta a háló.
Nagyon rosszul érkezett a hálóba. A lécei meghajlottak, lehet, hogy az dobta ki.
Kilde-a-haloban.jpg
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.30. 11:50
Endre, én úgy látom, hogy a videó 3 féle stílust mutat be.
Rosszul látom?
Előzmény: (endre77 219973)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.28. 10:15
Jó a videó, szépen nyomja. Hajlított térddel, lazán, nem erőlködik.
Ja, és persze egyedül van a pályán, a hó pedig kiváló minőségű.
Szerintem így könnyű. A nehézség akkor van, ha nem ilyen szép sima a pálya, és tele van sízővel.
Előzmény: (endre77 219941)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.23. 12:05
Mindenki megérti, hogy a rossz időjárás ellen nincs mit tenni. Ez nem az üzemeltetők hibája.
De az őszinte tájékoztatást sokan elvárnák. Ha jeges a pálya és erős a szél, akkor pl. a kisgyermekes családok nem indulnának útnak.
Tudom, hogy ez azon a napon bevételkiesés a pályatulajdonosnak, de szerintem rosszabb, ha a félretájékoztatás miatt sokan csalódnak és többé nem jönnek ide vissza.
Előzmény: (Krampusz 219863)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
Topik: Donovaly
2023.12.22. 22:42
Azt írják, hogy ítéletidő van arrafelé. Kamionok akadtak el az úton.
Érdemes érdeklődni, ha valaki holnap akar menni.
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.22. 21:01
A weblapjukról:

Nyitva vagyunk, változatlan előszezoni árakkal:
Átlagos hóvastagság: 40-70 cm
Előzmény: (zojuhasz 219852)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.19. 20:57
Igazad van, de már elengedtem.

"Uff, én beszéltem" ... azt jelenti indián nyelven, hogy már nincs több hozzáfűzni valóm.
Ha odakinn találkozol egy indián főnökkel, kérdezd meg tőle, hogy tényleg így van-e? ;-)
Előzmény: (endre77 219801)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.19. 20:45
"Ki mondta azt, hogy elöre - hátra kéne dülöngélni az optimális carving kanyaroknál? Ezt sem állítottam, nem is gondolom, hogy ezt kéne csinálni."

Talán ezt nem is te írtad?

"Lehetetlen középen maradni a léc fölött ilyenkor, kénytelen vagy előre - hátra mozogni a lécek fölött. "

Vagy az előre-hátra mozgást úgy értetted, hogy előre és hátra szaladgálsz a lécen? Vagy hogyan?
Mivel a lábad a kötésben van, csak úgy lehet előre-hátra mozogni, ha előre és hátra dőlsz.
Én magyarázzam ezt el egy síoktató-könyv írójának?

Egyébként olvastam a könyvedet. (a rövidebbet)
Tele van zöldségekkel.
Mindenki jobban járna, ha nem adnád ki.

Uff. ;-)
Előzmény: (JaniJuli 219795)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.19. 13:26
"De én nem egy karcolásos síhaladásról beszéltem itt általában, hanem az optimális carving kanyarokról."

"Ha elégedett vagy azzal, hogy egy nagyot csavarsz a léceiden..."

Elárulom neked, hogy a karving technikánál egyáltalán nem kell csavarni a léceken. Előre-hátra dülöngélni pedig a bemelegítéskor kell.
Persze egy könyv megírásához nem feltétlen kell tudni síelni. Elég ismerni a betűket, és megpróbálni a tudományosság látszatát kelteni.
(Egyébként mi a fene az a "karcolásos síhaladás"?)

"Ez attól függ, milyen nívón szeretnél síelni."

Amilyen nívón te a könyvedben leírod a síelés technikáját, azon a nívón egészen biztos, hogy nem akarok síelni. Mert az alapfogalmakkal sem vagy tisztában.
Előzmény: (JaniJuli 219778)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.19. 05:24
Nem bonyolítod túl ezeket a dolgokat?
Előzmény: (JaniJuli 219760)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.17. 23:10
Köszi, szívesen megnézném.
Előzmény: (endre77 219752)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.17. 22:34
Endre, magadról is tudsz feltenni videót?
Előzmény: (endre77 219749)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.17. 22:08
Endre, ti versenypályán kapuk között síeltek?
Előzmény: (endre77 219742)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.17. 22:05
Kedves Lackó!

Kissé elkarvingoztunk az eredeti kérdéstől, de akár a tanítási módszereket is megbeszélhetjük.

"Összességében alapszabályként az elmondható, hogy forgatás nélkül nincsen síelés, sem hóekében, sem karcolt ("kááárving") kanyarokban, sem semmikor."

Én úgy tanultam, hogy hóekénél és kááátvingnál nem kell forgatni a sít. Hóekénél a testsúlyáthelyezés miatt kanyarodik el a síző. Élen sízéskor szintén nem kell forgatni a léc hátulját, mert a geometria miatt magától kanyarodik.

Forgatni csak a párhuzamos lendületnél kell, de itt tehermentesíteni is szükséges azért, hogy kanyarodáskor ne legyen teher a léceken, mert úgy nehéz lenne elfordítani.

Lehet, hogy rosszul tanultam?
Egyébként két igazi oktatóm volt életemben. Gyermekkoromban (a 60-as években) Gáspár Béla bácsi, aki Selypen volt tenisz és síoktató. Később pedig Bolcso Iván, aki a szlovák ifjúsági síválogatott edzője volt akkoriban.
Előzmény: (Lackó 219736)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.16. 09:47
Kedves Endre!

"Ez a csipo riszalas meg X lab ezzel kesobb lesz problema..."

Lehet belőle probléma, de én azt tapasztaltam, hogy amikor már tudnak a gyerekek hóekében csúszni, akkor már könnyebb elmagyarázni nekik, hogy egy másik technikához más testtartás tartozik. Párhuzamos sízéshez és élen sízéshez nem jó az X láb, mert itt már mindkét lábat egyirányba kell dönteni.
Ezért érdemes a hóekéből minél hamarabb továbblépni, mielőtt a A frémet nagyon megszokják.

De ez egy másik kérdés, ez nem a hagyományos léc kontra piskóta léc problémája, hóekézés tanulásakor.
Előzmény: (endre77 219705)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.15. 22:43
Egyáltalán nem voltál zavaros. Mindent megétettem, és sokmindenben egyet is értek veled, de azért nem mindenben. Nem akarom hosszúra nyújtani a választ, ezért csak azt írom le, amiben más a véleményem.

"ÉLEZ - TERHEL - FORGAT"

Én a kezdők tanításánál szándékosan nem használok szakkifejezéseket, mert azt tapasztaltam, hogy nem értik. Nem mondok olyanokat, hogy élezzünk, terheljünk az ívkülső lécre, és forgassunk balra vagy jobbra, mert egy teljesen kezdő nem tudja hogyan kell élezni, nem tudja hogyan kell terhelni és zavarában azt sem tudja melyik a külső léc, és melyik a bal meg a jobb keze.

Én azt szoktam mondani, hogy:
- lécek V alakba
- csinálj X lábat (ezzel a befelé élezés kipipálva)
- forgasd a csípőd, mintha riszálnád a feneked (ezt a lányok azonnal megértik)

Tudom, hogy ez nem valami tudományos, de van aki 5 perc alatt ráérez. Aki meg nem, amögé beállok én is hóekébe bot nélkül, és lassú csúszás közben kézzel elforgatom a csípőjét. Így szinte vezényszavak nélkül megérzik a kanyarodás technikáját.

Ebből azt akarom kihozni, hogy én hóekézésnél nem forgattatom a léceket, mert lábforgatás nélkül, csupán a csípőforgatástól (ami testsúly áthelyezést jelen) már elkanyarodik a tanuló.

Régebben hagyományos léccel tanultak a gyerekek, és ugyanolyan gyorsan meg tudták tanulni a hóekézést, mint a mai piskóta lécekkel. Ugyanolyan léchosszúság mellett én nem tapasztaltam, hogy különbség lenne a hagyományos és a piskóta léc között a hóekénél.

Abban persze egyetértek, hogy ha már megy a hóekés fordulás, akkor minél hamarabb tovább kell lépni. Én a megállást már keresztbefordulással tanítom, mert a hóeke valóban hatástalan, ha hirtelen kell megállni. De jó pl. szűk helyen becsúszni a felvonóhoz.

Azt nem vitatom, hogy a továbbiakban a piskóta léc előnyösebb. Én már azt is kipróbáltam, hogy hóekézés után nem a párhuzamos lendületet tanítottam, hanem az élen sízést. Volt akinél bejött, volt akinél nem. Szerintem ugyanis az élen sízést könnyebb elsajátítani, mint a párhuzamos lendületet, mert nem kell lábbal forgatni a léceket (és nem igazán kell tehermentesíteni sem), mert az él vezet.

Lehet, hogy ezért többen csóválni fogják a fejüket.
Előzmény: (Lackó 219702)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.15. 14:08
"A téma ~ a rádiuszos vs egyenes léc haszna vagy hátránya ,,hóekében”"

Kedves Árpád!

Azért ne csúsztassál, légy szíves.
Senki sem mondta, hogy a rádiuszos léc hátrányos lenne. Én csupán azt nem látom, hogy hóekézésnél előnyösebb lenne, mint a hagyományos léc. Hátrányról nem volt szó.
Csak a pontosság kedvéért.
Előzmény: (VÁrpád 219685)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.13. 21:17
"A rádiuszos léc szinte egy differenciálgeometriai alakzat..."

Nem tudom, hogy ez mit jelent, de nagyon tudományosan hangzik...
(Mérnök vagyok, tanultam differenciálszámítást és geometriát is. )

"terhelés hatásra egy ív (él ) mentén (szinte teljes hosszán arányos terhelés eloszlással) érintkezik a hozzá csatlakozó felülethez. Független, a felületre csatlakozó élszögtől, és a csatlakozó felület domború és homorúságától.

Lehet, hogy így van, csak azt nem látom be, hogy ennek mi a szerepe a hóekézésnél.

"Hátránya, egyenes haladásnál, (lapján csúszva) a szélesebb csőr, szélesebb nyomon tapos, ill kötéstől a farok ,,végéig” szélesedik , ékszerűen kapaszkodik. (Lassabb)."

Nem csak az a baj, hogy lassabb, hanem könnyen "bekap" a hátsó rész a szélesedés miatt. Olyan, mintha oldalról kapnál egy ütést. Az én Rossignol lécen nagyon széles hátul, ezért a lapján nem is szoktam vele csúszni. Ha egyenesen megyek, akkor én is enyhén billegve, élen megyek. Így nincs probléma.

"Hóekénél szintén ez a helyzet, az egyenes léc egyenesen haladva, míg a rádiuszos az ívben produkál jobban, már-már íven élt fog."

Hóekénél majdnem lapján csúsznak a lécek, inkább kissé befelé élezve, hogy a külső kantni ne akadjon meg. Ilyenkor szerintem semmi jelentősége a "differenciálgeometriának".

Természetesen én sem javaslom, hogy a kezdők hagyományos lécet vegyenek, mert azzal később nehéz lesz megtanulni a karving technikát. Vagyis készséggel elismerem, hogy a piskóta léc többet tud, mert karvingozásra is alkalmas. De hóekénél, (és páros lendületnél) szerintem tökmindegy, hogy mekkora a rádiusz.

Ez meg az én meglátásom.
Előzmény: (VÁrpád 219671)
magnum56
322 élménybeszámolót írt
322
15 éve tag
2023.12.12. 22:14
Az én több évtizedes tapasztalatom az, hogy a hóekét tanulni ugyanúgy lehet hagyományos (nem piskóta) léccel is, mint 10 méteres rádiuszú léccel. Persze a piskóta jobban mutat, meg aztán mást már nem is árusítanak.
A hossza viszont lényeges. Egy kezdő nehezen kezeli a hosszú sít, folyton összeakad a két léce. Röviddel könnyebb kezdeni.

Szerintem kezdőknél a kötés fontosabb, mint maga a léc. A régi felpattintós Tirolia kötések voltak az ideálisak kezdőknek, mert ha elesett valaki, és nem tudott felállni, akkor kézzel könnyedén ki tudta kapcsolni a kötést. A mostani kötésekkel ez lényegesen nehezebb.

De ez csak az én véleményem.
következőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.