Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Síelésünk kivesézése

ÜZENETEK (3138)Időben csökkenő Időben csökkenő
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.04.03. 11:48
Értem, köszi szépen...

igazából erre eddig nem is nagyon figyeltem, meg nem is kellett ilyet észrevennem mert nem jól csináltam az élváltást. kár hogy számomra vége a szezonnak, pedig annyi mindent szeretnék gyakorolni. meg ugye új sím is van, amit eddig csak 2 órát tudtam használni... ---> :(:(:(
Előzmény: (ozsi 117034)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.03. 09:24
Az az egylábas gyakorlat az élváltás mechanizmusát iskolázza, jól láttad, hogy ezzel van összefüggésben.

Mindent a fizika dönt el. Így azt is, hogy az élváltás törvényszerűen a völgylábon (az új kanyar belső lábán) történik. Ugyanis a terheléseket a kanyar miatt ébredő erők és a gravitáció hozza létre. Amíg az új kanyarban nem jelennek meg ezek az erők, vagy az előző kanyar viszonyai hoznak létre terhelést vagy a gravitáció, de mindkettő a völgylábat terheli. Gyors élváltás, nagy tempó korábbi terhelésváltást eredményez, lassú élváltás, kis sebesség későbbit.
Előzmény: (vanczi 117032)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.04.02. 22:40
akkor én is hasonlóra gondoltam a második videóval kapcsolatban. az egyik oktatóvideótokban is láttam egy olyan gyakorlatot ahol a külső lábat teljesen felemelve élváltásból indítod a kanyart. és ott figyeltem meg hogy így muszáj a csípőnek átesnie először mert másképp nem tudnánk megcsinálni.

namost oké, hogy a belső lábra ereszti rá a kanyar elejét, de ez igazából csak a demonstráció illetve a gyakorlat kedvéért volt, vagy tényleg ez a helyes általában? kanyar közepénél gondolom már ő is a külsőt nyomja. érdemes azzal foglalkozni hogy meddig tartsuk a balső lábunkon a terhelést, vagy csak hagyjuk magunkat a fizikára, és akkor úgyis egyből átmegy a külsőre. de lehet nem is jól gondolom :)
Előzmény: (ozsi 117031)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.02. 22:22
Csalóka a látvány, a végén a nagyon lassítottban 1.10-nél valóban úgy látszik, hogy a váll megy elöl, de az élváltás korábban indul, 1.04-1.05 között. Odáig brutális tónussal fogja a nagy tempó miatta erőket (még 1.03-kor is). Akkor viszont lazul a tónus és robbanásszerűen emelkedik a test, amit 1.07-ig a csípő vezet, és a felsőtest csak követ. Innét kezdve viszont már kénytelen a felsőtesttel előre törekedni, ez a versenyzés sajátja. Mivel nekik a gyors élváltás után egyből nagy erők ébrednek, radikálisabban kell elővételeznie az izomfeszülést. Ha csak akkor húzna rá, amikor ébred az erő, elkésne.

A második kevésbé tetszik, pontatlan a terhelése, merev a tartás is, és nagyon hátul van a felsőtest. Ott is hasonló a váltás, bár jóval kevésbé törekszik előre. Viszont 0.24 látszik, hogy csípővel váltott, eléggé hátul és a belső lábon esik át az új kanyarba.

Azt érzem mindkettő mozgásából, ha kicsit visszafogottabb tempóban mennének és nem akarnák kicsit túljátszani a keménységet (főleg a második kicsit műanyagízű), akkor teljesen tiszta élváltás látszana rajtuk.

P.s.:
Most, hogy utólag elolvastam a magyarázatokat is, azok is erre utalnak. Azaz sokan nem törekszenek eléggé a kanyar közepe és a völgy felé, hanem a léc felett maradnak, és emiatt nem használják ki a lehetséges élszöget (CM = center of mass, az tömegközéppont). Tehát ha a csípő (azaz a CM) nem esik át a lehető legrövidebb úton a léc felett, hanem kifelé megy a sílécekkel együtt, akkor nem lesz elég nagy élszög.
A másodiknál arra utal, hogy az élváltásnak (release, németül auslösen, kiváltás - ezt nem használjuk magyarul) a belső lábon kell történnie. Ha a csípő kifelé megy a léccel együtt akkor pont az ívkülső lenne a terhelt az élváltásnál, ha direkt a völgy felé halad, akkor törvényszerűen a belső sí lesz terhelt, a súlypont pedig kicsit hátra kerül.
Előzmény: (vanczi 117030)
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.04.02. 21:57
találtam pár videót, GS technikához.

sok ilyen coach Greges vidi van fent egyébként.
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:


ami nekem érdekes, hogy élváltásnál nem a csípője billen át elsőként hanem vállal indítja meg a kanyart. pedig nyilván nem egy rossz sízőről van szó, az ausztriás lesiklóruha valszeg nem véletlen van rajta. ozsi, neked például mi a véleményed erről?

itt van mégegy.
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:

arról írj, hogy lapos közepes lejtőn fontos, hogy a kanyart a belső lábon terhelve kezdjük meg. ez mért jó? oké itt puha a pálya, de jegesen ez probléma lenne nem?
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.04.02. 14:14
Kösz, megnyugtattál. :-)
Előzmény: (ozsi 117013)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.02. 12:53
Persze, hiszen egy pl. kver pályán dombnak fel sokkal kellemesebb kanyarodni mint lefelé, így a kanyarok is asszimetrikusak lesznek. De ettől még a nehezebb oldalon is illene jól élt váltani, legfeljebb nem lesz olyan gyors, vagy más lesz a kikormányzás.

Jelen esetben nálam azonban a rosszabbik oldalon az élváltás sajnos egyértelműn hibás :-( Az egyetlen jó benne, hogy be lehet mutatni a felvétellel, hogyan nem kell élt váltani...
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.02. 12:46
Főleg a rajt miatt. Menet közben technikailag már nem annyira érdekes szerintem.
Előzmény: (Lackó 116993)
klaci
2873 élménybeszámolót írt
2873
16 éve tag
2011.04.02. 08:34
Igen, én arról beszéltem (írtam), amit Visegrádon láttam.

Azért ne szégyelld a videókat se...
Előzmény: (Lackó 116985)
klaci
2873 élménybeszámolót írt
2873
16 éve tag
2011.04.02. 08:31
"Viszont pontosítanék is (ha jól értem, amit írsz). Az élváltás előtt (a kikormányzás végén) az ívkülső láb nem lehet hegyláb. Hegylábbá csak a kanyar elején válhat. Egészen pontosan az ívkülső hegyláb, amíg a léc párhuzamos nem lesz az esésvonallal, és völgyláb ettől kezdve."

Abszolút igazad van, félreérthetően fogalmaztam. A hegyláb a kanyarindítás pillanatában még ívbelső, és csak a következő pillanatban válik ívkülsővé.
A folyamatot néztem már egy kicsit előretekintve, és nem vettem észre ezt a csapdát. Jó példa arra, hogy nem is olyan könnyű írásban pontosan, nem félreérthetően megfogalmazni ezeket a dolgokat. Ezért is tiszteletre méltó, amit ti itt páran rendszeresen "elkövettek".
Előzmény: (ozsi 116979)
Kanyarsíklub Replaci
1224 élménybeszámolót írt
1224
19 éve tag
2011.04.02. 08:05
Lehet, hogy nem szükséges mindíg a pontosan egyforma fél ívekre törekedni?

Lehet pl. a pályának egy oldalra történő dőlése, ez azonnal igényel egy olyan módosítást, melynek eredménye lehet a "féloldalas sízés".

Mit gondolsz erről?
Előzmény: (ozsi 116980)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.04.01. 19:39
Na, az úgy kb stimmel is. Nekem a 115-ös esik jól a 176 centimhez. (bár a következőt valószínüleg kb 2 centivel hosszabbra vágom, úgy talán még jobb lesz)

Azt áruld el még nekem légyszíves, hogy versenyzői célokra (szlalom és óriás) miért inkább a hosszabb a jobb. (vagy netán nem is jobb?) Több edző győzködött, hogy az jobb. Mondjuk normális magyarázatot nem adtak...
Előzmény: (ozsi 116988)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.01. 16:22
Minden relatív! Sífutás, freeride, versenyzés, hozzánk hasonló kocasízőknek más és más hosszúság kell. Nekem pl. a 180 centihez a 120-as bot volt be, a 125 korábban egészségtelenül hosszú volt.
Előzmény: (Lackó 116986)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.01. 16:19
Fizetős...
Előzmény: (WéberF 116982)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.04.01. 15:34
No, örülök, ha hasznos dologra bukkantam! :-)

A rövid bottal megnyugtattál, volt nem egy-két vitám a hosszúbot pártiakkal...

"de legyen elég mély a felsőtest helyzete"
Így van.
Előzmény: (ozsi 116980)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.04.01. 15:31
Pedig igen, főleg rövidlendületnél, de forgatott hosszúlendületnél sem vagyok megelégedve vele. Láttam a videókon, és néha érzem is menet közben. :-(

Karcolt dolgoknál talán eléggé lent vagyok, bár épp a napokban kaptam egy (jogos) kritikát, hogy miért nem megyek lejjebb a karcintott kompressziós rövidben.

Amiket Visegrádon láttál, az nem is én voltam, hanem a klónom... ;-)
Előzmény: (klaci 116977)
Lackó
3275 élménybeszámolót írt
3275
19 éve tag
2011.04.01. 15:25
Kattints a képre a videó megtekintéséhez:

Kattints a képre a videó megtekintéséhez:
Előzmény: (vanczi 116981)
WéberF
2040 élménybeszámolót írt
2040
17 éve tag
2011.04.01. 14:25
e=mc2 (mcnégyzet)
Valamint a Maxwell egyenletek is adalékok a tudomány fejlődéséhez.

Minden esemény elemző leírása hozzátesz valamit a továbblépéshez.

Itt és most megismétlem néhány héttel korábban feltett kérdésemet: elfogadja-e bármely tudományosnak tekinthető hivatalos fórum az itt megjelent hozzászólásokat "publikációnak", "tudományos közleménynek"?
Kár, ha nem!

Egy egyetemi doktorit (kioktattak, hogy ma másként működik - PhD-t? - vagy az már fizetős?) megérne ez ebben a topikban leírtak elemző kifejtése, összefoglalása.
WFeri
vanczi
1039 élménybeszámolót írt
1039
14 éve tag
2011.04.01. 14:11
ezt a videót hol lehet megnézni? lehet szemem verte ki de nem találtam. :S
Előzmény: (ozsi 116980)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.04.01. 13:47
Jó képeket szedtél ki, és ebből a szempontból nagyon tanulságos ez a féloldalas síelés, mert kontrasztosan mutatja meg, a jó és a rossz élváltás közötti különbséget. Nagyon jellemző az élváltásban a "negatív" csípőszög képe, a legtöbb videóelemzésen találkozom vele, de rengeteg versenyzőnél is megtalálni (nem is értem, náluk miért nem javítják ezt).

Mi is elég rövid bottal síelünk, de ennél csak egy kicsit komolyabb lejtőn már az sem fér el. De szerintem inkább legyen széles a bottartás, de legyen elég mély a felsőtest helyzete.
Előzmény: (Lackó 116976)
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.