Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Előzmény és válaszok a Síelésünk kivesézése topikból

ÜZENETEK (13)Időben csökkenő Időben csökkenő
klaci
2873 élménybeszámolót írt
2873
16 éve tag
2011.03.28. 16:01
Jól értem, hogy durván megfogalmazva:

- a hegytámaszos kanyarodás a hóeke segítséggel végrehajtott, lassúbb, szemmel jól követhető kanyarodás,
- a völgytámaszos kanyarodás pedig a hóeke segítség nélkül, végig párhuzamos lécekkel végrehajtott, gyorsabb, szemmel nehezebben követhető kanyarodás?
Előzmény: (ozsi 116586)
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2011.03.28. 16:01
Én csak belinkeltem egy cikket, még dátumoztam is, hogy mennyire "régi", sőt még hangulatjelet is raktam a szöveg elé. :) = ilyet!!
Nem hogy nem elég részletes a leírás, még pongyola is a fogalmazás!
Na akkor mégegyszer = :D
Előzmény: (ozsi 116584)
Bukfenc
547 élménybeszámolót írt
547
15 éve tag
2011.03.28. 15:57
Abszolut plasztikus ez a leírás. Érvelésed meggyőző számomra! Felesleges energiát fektetni az oktatásába!
Előzmény: (ozsi 116559)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.03.28. 15:44
A hóeke alapja a hegytámasznak, de nem egyenlő vele. Szaknyelvileg: hóekeívelés (azaz nincs benne párhuzamos léccel végrehajtott szakasz); támasztott lendület (lendület = van benne párhuzamos lécvezetés). A támasztott lendületnek van olyan végrehajtási formája, amikor a hóeke (=támasz) helyzet csak pillanatnyi, ilyenkor külsőleg alig lehet megkülönböztetni a párhuzamos lendülettől.

A hegytámasz-völgytámasz formula meglehetősen pongyola, szlenges, arról nem beszélve, hogy 10-15 éve csak a „támasztott lendület” elnevezést használjuk, iránymegjelölés nélkül, mert a völgy irányúval azóta nem foglalkozunk.
Előzmény: (klaci 116581)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.03.28. 15:39
Pedig kellő mennyiségű belsőleg ható gyorsító sem volt nálunk!

Komolyra véve, nem tudom mi a titka a gyors felépülésnek. Komolyan nem tornáztam (el is ítélem magam miatta). Talán a sérülés után azonnal bevett homeopátiás sérülésre alkalmazott szer, a mindennapos bioptron lámpás kezelés, a szerencse...? De nyugtával dicsérjük a napot, még most megyek csak kontrollra, ott még bármi kiderülhet.
Előzmény: (Bukfenc 116583)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.03.28. 15:35
Völgytámasz = „támasztott lendület völgy felé nyitással”, Utoljára talán a 1993-ban írtunk róla A sízés című könyvünkben (amit most hirtelen nem találok. valahol a padláson lehet). Az 1998-ben írt A sízés 2000-ben már nincs benne, addigra már sehol nem tanították.

Az Áron által idézett definíció nagyjából leírja a gyakorlatot, elrejtve benne egy fontos elemet: leengedni a terhelt lábat nem nagyon lehet, tehát a lecsúszással együtt kis átterhelés történik a hegylábra. A szememben a korábban leírtak mellett az is a „bűne”, hogy a lecsúszó és támaszt kereső lábról az elrugaszkodás a hegy felé löki a testet, és ezzel kifejezetten megakadályozza a csípő átesését a sí felett. Az átlagos síelők mozgásában az egyik leggyakoribb hiba a dinamika rossz időzítése (akkor van tónus, amikor el kellene lazulni, és fordítva). A völgytámasznál akkor van egy rossz pozícióból történő elrugaszkodás, amikor éppen lazítani kellene az élváltást elősegítendő. Így szerintem rossz sztereotípiát alakít ki, és ezért kerülöm messzire, szöges ellentétben áll a síelésről vallott gondolataimmal.

(p.s.: ugyanott a hegytámaszos definíciót érdemes fenntartással kezelni, nagyon nem jól írja le a mozgást...)
Előzmény: (WéberF 116564)
Bukfenc
547 élménybeszámolót írt
547
15 éve tag
2011.03.28. 15:35
Lehet, hogy a gyorsan elvégzett műtét, no+ a magánklinika ez irányú tapasztalata, a "behuggyozósan" komolyan végzett torna, mázli faktor, egészséges életmód, kevés oxigényesvíz,....az egyéb faktorokat Ozsi biztos jobban ismeri!;-)
klaci
2873 élménybeszámolót írt
2873
16 éve tag
2011.03.28. 15:26
Az idézet alapján, lehet hogy nem helyesen, de az alábbit szűrtem le:

hegytámasz = hóekézés
völgytámasz = alpintechnika

Ennyire egyszerű lenne, vagy replaci és ozsi egész másról polemizált? Szerintem utóbbi, hisz ozsi a völgytámaszt üldözendőnek, replaci pedig néha szükségesnak tartja. Márpedig nem hiszem, hogy ezt az alpintechnikára értették volna...
Előzmény: (AAron 116567)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.03.28. 15:17
Csak óvatosan síelgettem... Tényleg nem volt túlzottan megerőltető, nem sokkal rosszabb, mint a torna meg a lépcsőn járás.
AAron
2621 élménybeszámolót írt
2621
16 éve tag
2011.03.28. 14:38
:)

https://sielok.hu/rovat/szotarak/cikk/ertelmezo-szotar-sieloknek/

2006.10.13


Hegytámasz
A kanyarodást úgy hajtjuk végre, hogy állunk a völgylábon, a hegylábat felemeljük, és hóekét formálunk. A testsúlyt fokozatosan áthelyezzük a hegylábra, miközben kanyarodunk, a kanyar befejezésekor az új hegylábat mellézárjuk.

Völgytámasz
Hasonlít a hegytámaszhoz, de mint a neve is mutatja, a völgylábat engedjük le egy kicsit, majd arról elrugaszkodva kanyarodunk. Előnyös, ha keskeny vagy meredek a pálya, mert evvel a leengedéssel jól lehet fékezni.
Előzmény: (WéberF 116564)
WéberF
2040 élménybeszámolót írt
2040
17 éve tag
2011.03.28. 14:26
Értem én, csak fel nem foghatom!
Akkor mi is az a "völgytámasz"? Lehet-e definiálni? Miért is kellene az oktatási tematikában mellőzni?

Maradjunk annyiban, hogy az ilyen amatőr kérdéseimmel is segíteni szeretném a tudományos munkátokat.
Komolyan mondom, az eddig itt írott hozzászólásaitokat (Ozsi, Replaci, Lackó-síoktató, bocs. a töbieknek) érdemben kellene tudományos publikációnak elismerni.
WFeri
Előzmény: (ozsi 116559)
ozsi
2143 élménybeszámolót írt
2143
14 éve tag
2011.03.28. 14:01
Majdnem pontos! Annyit a javítanék, hogy a jobb láb ilyenkor eleve terhelt és élen van, tehát azzal már nem kell (nem is nagyon lehet) ki(le)támasztani. Ha viszont valamilyen hiba miatt nincs jól terhelve vagy nem tart az éle, akkor lecsúszik, amitől nagyobb lesz az élszög, és így már el lehet rugaszkodni róla. Ugyanis ha jól tart az él és terhelés van rajta, akkor ha megnyomjuk, nem a léc csúszik le a völgynek, hanem a síelő mozdul el a stabil alátámasztásról. Ha rossz az alátámasztás, akkor a nyomásra a síléc csúszik ki, és egyben a belső sí terhelést vesz át. Érthető?
Előzmény: (WéberF 116556)
WéberF
2040 élménybeszámolót írt
2040
17 éve tag
2011.03.28. 13:43
Kérem tisztelettel!
(Elismerve - mint korábban írtam - a tudományos fokozatot megérdemlő elemzéseket.)

Mi az a völgytámasz?
Csak nem az, amikor a kedves síelő befordul az egyik irányból a másikba, pl. balról jobbra, baloldalán látja a hegyet, jobbról a lejtőt. Mit tegyen? Jobb lábával rendesen kitámaszt (nem feltétlenül hóekés emlékei miatt), rádől a terhelt lécre, hegyfelé döntve az élét, kitámasztott a "völgynek".
A kanyarsízésre alkalmatos mai lécekkel ez az élváltásnál sem működik másként (legfeljebb a hegyléc - ívbelső - is terhelődik cca. 40%-ig).
Szóval mi is az a "völgytámasz"? (Fogalmi, definició-beli tévedésben vagyok?)
WFeri
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.