Európában már megszokottnak mondható az un. snow-farming eljárás, amikor a szezon végén megmaradt havat összegyűjtik, egy speciális védőfóliával letakarják a hatalmas hókupacot, majd szezon elején kibontják és szétterítik a megmaradt havat és indulhat a síelés.
Az Alacsony-Tátra legjobb síterepén az idén próbálják ki először ezt a módszert. Elsőre nem olyan hatalmas méretekben tárolják a havat, mint a módszert már évek óta gyakorló síterepek, hanem csak próbaként, kisebb hómennyiséggel.
A cél kettős. Bár Jasná igazán modern hóágyúkkal rendelkezik, tehát megfelelő időjárás esetén nem szorulna rá a tavalyi hóra, de a szlovákok nagyon szeretnének ismét világkupa futamokat rendezni és ehhez már szezon elején is hóbiztosnak kell lenni.
Jasná az ígéretek szerint 2020 decemberében rendezhetne ismét világkupa futamokat. A szezon eleji rendezés mindig kissé rizikós a hóbiztonság tekintetében, ezt segítené, ha az előző szezon havát is fel lehetne használni.
Másrészt pénzügyi okai is vannak. A hóágyúk egy köbméter havat 2-3 euróért állítanak elő, spórolás szempontjából sem mindegy mennyibe kerül a pályák behavazása.
Kép: Markiza TV
Más síterepek, amelyek már évek óta "raknak el havat nyárra" általában kétharmados sikerrátával dolgoznak, vagyis a letakart hómennyiség kb. 60-70%-a marad meg a következő szezonra. Mint mindenhez, a snow-farminghoz sem árt a tapasztalat, a szlovák üzemeltetők már 50%-os hómegmaradást is sikernek könyvelnének el.
Biela Put környékén, egy árnyékos helyen 15 méter magas dombot hordtak össze a megmaradt hóból április közepén. A körülbelül 5-6 ezer köbméter havat speciális fóliákkal takarták le, amely védi a fehér aranyat a nyári melegtől (UV sugárzás) és a csapadéktól.
Természetesen a fóliát majd akkor szedik le, ha már beköszönt a tartós hideg és nem kell az olvadástól tartani. Velünk együtt sokan kíváncsiak arra, hogy sikerül a kísérlet, mennyi marad meg a tavalyi hóból.
Egy videó is készült a kísérletről, sajnos Magyarországról csak közvetlenül a
Markiza TV oldalán lehet megnézni.