Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Miért szeretem / nem szeretem Szlovákiát?

ÜZENETEK (453)Időben csökkenő Időben csökkenő
huligan
3493 élménybeszámolót írt
3493
17 éve tag
2009.11.26. 17:02
Nem árthat tudni ezeket, ha vki véletlenül arrafelé autózik...


Szlovákiában november 13-án érvénybe lépett a KRESZ módosítása. Amire a legjobban felhívnám a figyelmeteket az az hogy:
- tilos a GPS a sofőr látószögében, vagyis a szélvédőn és az első ajtók ablaküvegein
- kötelező a téli gumi ha az útburkolatot hó réteg fedi és az eddig érvényben lévő 1,6 mm mélység helyett már 3 mm a kötelező
- ha nincs helyben pénz a bírságra, a rendőr a helyszínen bevonhatja a jogosítványt és ez alól a külföldi látogató sem kivétel
- tilos az antiradar, vigyázat, nem csak használata hanem már a jelenléte is az autóban
zoles
58 élménybeszámolót írt
58
19 éve tag
2009.11.02. 17:46
Üdv
Szintén egyetértek Párkányban mindenki mindenkivel Magyarul
beszél senkit nem érdekel ez a törvény .Remélem így marad.
Előzmény: (Mil 72619)
Mil
800 élménybeszámolót írt
800
17 éve tag
2009.11.02. 11:32
iudex, én egyetértek veled abban, hogy mi lehetett a nyelvtörvényekkel a magyar, ill. a szlovák törvényalkotó célja.

Viszont én is úgy gondolom, hogy a szlovák nyelvtörvény nem igazán érheti el a célját.

Én a múlt csütörtökön voltam utoljára Szlovákiában. Pozsony felé a határon vettem matricát. Magyarul beszéltem, a hölgy is magyarul beszélt velem, pedidig szlovák volt (félhangosan szlovákul számolta a pénzt). A végén ő köszönte meg magyarul és csak aztán tudtam én egy udvarias gyakujemet mondani.

Aztán már nem beszéltem magyarul, mert Csehország felé mentem. A kutakon, gyorsétteremben angolul és németül beszéltünk vegyesen. Érdekes, jó volt a jó öreg német nyelven váltani azt a pár szót ami kellett.

Szerintem itt a tanulság, amit már korábban is írtam, hogy déli területeken megy a magyar nyelv, északabbra már nem, mert egyszerűen nem laknak magyarok, ezért a helyi szlovákokra sem ragad rá. Ez ilyen egyszerű. Ha pl. Malacky-nál a pálya melleti kúton próbálkoztam volna magyarul, akkor valszeg nem megyarul válaszolnak, de nem hiszem, hogy ez bárki hibája lett volna.

Amúgy a történelemben sokszor igazolódott az a hipotézis, hogy minél inkább próbálnak elnyomni egy népcsoportot, annál inkább megerősödik a belső kohéziója és fentmarad. A szlovák nyelvtörvénynek is lehet ilyen hatása, de inkább majd szépen feledésbe merül. Ha pedig vkit megbírságolnak, akkor úgyis elmegy Strasbourgig az ügy. Kizárt, hogy az EU-ban vki ne használhassa az anyanyelvét, amely ráadásul történetesen az EU egyik hivatalos nyelve is.
Adamecz
37 élménybeszámolót írt
37
16 éve tag
2009.11.01. 20:53
Hát Körmöcbányán (Kremnica) velem simán beszélnek magyarul az étteremben. Ha nálunk szállsz meg (skiskalka) minden felirat magyar nyelvű, nézheted az RTL-t és a TV2-t a többi magyar adóval egyetemben. A sípálya tulajdonosa (skalka) sajnos nem beszél magyarul, de angolul bármikor beszélhetsz vele.
donovaly
4 élménybeszámolót írt
4
16 éve tag
2009.11.01. 20:41
Hát csak annyi hogy szerintem az embereket egyáltalán nem érdekli a nyelvtórvény és ugyan úgy beszélnek magyarul mint eddig.
robi
141 élménybeszámolót írt
141
22 éve tag
2009.10.31. 13:24
Kar!

Bar en ugyarra jartam a napokban, bementem egy helysegbe es mivel szlovakul beszeltek az ottaniak egymassal en hablatyoltam egy jo nagy Dobre-t... es angolul kerdeztem amit tudni akartam. nem tudtak angolul, probaltam a magyart... az uzletben dolgozo emberke magyarul beszelt hozzam es szolvakul a tobbiekhez... nem volt semmi gond sem.

Rob
iudex
108 élménybeszámolót írt
108
19 éve tag
2009.10.31. 11:26
Sajnos kezd beérni a szlovák kormánypolitikának a nyelvtörvénnyel elérni kívánt célja: azaz az élet minden terűletén visszaszorítani a nemzetiségi nyelvek- főleg a magyar - használatát.Remélem az alábbi eset nem lesz általános.
Ezen a héten történt Tótgyarmaton /Slovenské Darmoty/:
A magyarországiak egy jó része gyakran jár autóját javíttatni ide. Így történt ez az egyik ismerősömmel is, aki már évek óta itt cserélteti ki a nyári gumiját a télire. Nyelvi probléma sohasem volt, hiszen a szervíztulajdonos jól beszél magyarul /lehet, hogy az is /,de ez nem is meglepő, hiszen a mai Tótgyarmat 1920.június 4-e előtt Balassagyarmat város része volt, és Trianonban úgy jelölték ki "igazságosan" a határt, hogy a város 1/5-öde került az Ipolyon túlra, lényegében majdnem színmagyar lakossággal, kettészakítva egy várost, rokonokat, barátokat.
Nos,tehát ismerősöm megjelent az autószervízben, és, ahogy szokta évek óta, magyarul szólította meg a szervíztulajdonost.A javítóműhelyben rajtuk kívül még két fő, feltételezhetően a tulajdonos számára is addig ismeretlen, szlovákul beszélő személy is volt.A műhelytulajdonos, aki addig kiválóan beszélt magyarul, most csak intett a fejével az idegenek felé, és ennyit mondott ismerősömnek: Nie vijem po madarski. Azaz: Nem tudok magyarul.Azaz nem mert idegenek előtt megszólalni magyarul saját műhelyében a nyelvtörvény miatt, félve a rá nézve esetlegesen hátrányos követkeményektől.
Ez a szituáció a határmentén lakóknak szinte már "déjavu" a hetvenes évekből.A történelem újra megismétli evonatkozásban önmagát ?
Milyen konklúzió vonható le ezen esetből ? A Fico nevével fémjelzett és Slota árnyékába burkolózott sovén szlovák kormány a felállított nyelvrendőrség és a "renitensek" számára kilátásba helyezett magas pénzbírság útján, fortélyos félelem keltésével kívánja felborítani, és ténylegesen korlátozni a területén élő nemzetiségek nyelvének, főleg a magyarnak, a használatát az élet minden területén.Mi ez, ha nem erőszakos asszimiláció ? Ráadásul történik mindez a XXI. században, s ehhez az Európai Unió statisztál.
Persze jó lenne, ha a fenti eset csak elszigetelt jelenség maradna, s a Felvidéken élő valamennyi nemzetiség - magyar, ruszin, német stb. - a nyelvtörvény ellenére félelem nélkül használhatná büszkén édes anyanyelvét.
pattyski
1345 élménybeszámolót írt
1345
22 éve tag
2009.10.30. 10:58
Erre én kíváncsi vagyok, nálam is a legtöbb felirat , reklámtábla angolul van... Szlovákul ki sincs írva.
Nem is férne ki rá, hisz ha szlovákul írom, akkor a külföldiek nem értik, ha meg sk, en, hu t is írom, akkor semmi értelme a táblának, hisz 1 méterről olvasható csak. Nonszensz.
Ha lesz ebből galiba, majd balhézok velük, de így van ezzel más üzlet, kölcsönző stb.
Előzmény: (iudex 72437)
iudex
108 élménybeszámolót írt
108
19 éve tag
2009.10.30. 10:26
Úgy gondolom, hogy a két törvény célja közt van óriási különbség:
A magyar nyelvtörvény kifejezetten "csak" abból a célból született- a kölönböző nyelvőrző körök alulról jövő kezdeményezésére-, hogy védje a magyar nyelvet a főleg angolszász szavak dömpingétől, azaz ezen szavak ne szoríthassák ki a mindennapi használatban a meglevő magyar szavakat pl.:pub-söröző, shop-üzlet,stb..
A szlovák nyelvtörvénynek pedig kifejezetten van olyan éle, célja is, hogy az élet minden területén tudatosan korlátozza a területén élő nemzetiségek nyelvének, főleg a magyar nyelvnek a használatát.Hiányzik belőle a nemzeti többség nagyvonalúsága a nemzeti kisebbségek vonatkozásában.
Ez a nyelvtörvény véleményem szerint bizonyos részeiben nem más, mint frusztrált, ídentitászavarban küszködő,kicsinyes, soviniszta kormánypolitika végterméke.
Persze a puding próbája az evés, azonban kíváncsi leszek, hogy hány eljárás fog indulni a szlovák nyelvtörvény megszegése miatt angol, amerikai, francia, cseh, német stb. / azaz nem magyar / érdekeltségek ellen.Felvidéki magyar újság ellen már van folyamatban levő eljárás.
Előzmény: (Mil 72346)
Mil
800 élménybeszámolót írt
800
17 éve tag
2009.10.28. 23:34
Az megvan ügye, hogy van magyar nyelvtörvény is?

A kilencvenes évek végén és az ezredfordulón volt egy kisebb felhördülés, maguk a külföldi túristák észrevételezték, hogy a pesti Váci utcán végigsétálva alig találkozni magyar felirattal. Nosza, 2001-ben fogadta el az Országgyűlés és 2003-tól van teljesen érvényben.

Érdekes lehet összehasonlítani a magyar és a szlovák jogszabályt:

A magyar nyelvtörvény: 2001. évi XCVI. törvény a gazdasági reklámok és az üzletfeliratok, továbbá egyes közérdeku közlemények magyar nyelvu közzétételérôl

http://dragon.unideb.hu/~tkis/complex.htm

A szlovák nyelvtörvény: A Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának törvénye a Szlovák Köztársaság államnyelvéről T.t. 270/1995 számú törvény. (1995. november 15.) A 2009 június 30.-án elfogadott módosításokkal

http://www.felvidek.ma/images/stories/cikkekhez/szknt-1995-270_2009-hu01.pdf

( szlovák eredeti szöveg: http://www.felvidek.ma/images/stories/cikkekhez/szknt-1995-270_2009-sk.pdf )
Trailrider
306 élménybeszámolót írt
306
15 éve tag
2009.10.26. 02:03
Igen nálunk is kötelező, bár nálam is csak 2 van, és gondolom minden utasnak kéne...
Bringára sötétben és rossz látási viszonyok között lakott területen kívül kell. Amivel az a gáz, hogy Józsi bá, aki világ életében kivilágítatlan bringával ment haza a szomszéd falu kocsmájából, ha élete 63 éve alatt nem szerzett be egy szett lámpát, mellényt sem fog felvenni... de ez már nagyon off.
pattyski
1345 élménybeszámolót írt
1345
22 éve tag
2009.10.25. 20:12
Elsősegély nyújtó kártya. De nem kell.
Elvileg a dobozban kell lennie, de csak szlovák rsz autóknak.
Előzmény: (robi 72061)
Varga Endre
121 élménybeszámolót írt
121
21 éve tag
2009.10.25. 15:53
Úgy tudom, hogy a láthatósági mellény nálunk is kötelező, ha országúton kiszállsz az autóból, illetőleg, ha közúton biciklizel.--
Endre
robi
141 élménybeszámolót írt
141
22 éve tag
2009.10.25. 14:48
milyen kekkartyarol van szo?

holnap reggel 6kor indulok az alacson tatrakba.... mit kellene addigra beszerezni???


Rob
pattyski
1345 élménybeszámolót írt
1345
22 éve tag
2009.10.25. 12:19
Ugrattak, hehe
Előzmény: (gyf 72049)
pattyski
1345 élménybeszámolót írt
1345
22 éve tag
2009.10.25. 12:19
Pár hónappal ezelőtt volt erről a dologról szó, azaz hogy mit kérhetnek a rendőrök a külföldiektől.
Pont egy cseh turistát igazoltattak és kérték tőle ezt a kártyát, ami neki nem volt.
Akkor írták hogy a külföldi autósoktól nem kérhetnek semmi olyat ami az EUban nem általános, bár vannak kivételek. Pl emlékeztek hogy Ausztriában a sárga mellény már régóta kötelező volt, Szlovákiában csak 1-2 éve vezették be, MOn pedig mintha nem lenne kötelező most sem. (ez nem 100%, javítsatok ki ha tévednék)
Téli gumi szintén kötelező, de eléggé kacifántos a megfogalmazás: csak akkor kötelező ha jeges, havas úton mész, amúgy nem. Tehát ha száraz aszfalton ellenőriznek akkor elvileg nem kell, de ha havas úton akkor igen. Szerintem baromság, egséz télen kötelezőnek kellene lennie.
Amúgy itt vannak összefoglalva a változások
http://www.ho.hu/traffic.shtml
Előzmény: (zoli64 72044)
gyf
571 élménybeszámolót írt
571
17 éve tag
2009.10.24. 21:28
Én azért szeretem Szlovákiát, mert ott olyan jó humorú emberek laknak!!!
A 20-án Pozsonyban voltam egy értekezleten. Ebédre étlapról választottunk kiszálltott kaját, én mexikói pizzát rendeltem. Kinyitom, és benne volt egy sárga cetli evvel a szöveggel: "Megbizol Te a szlovák konyhában? :-)".
Igy, szmájlival...
Valakinek elég morbid humora van a konyhában...
zoli64
77 élménybeszámolót írt
77
15 éve tag
2009.10.24. 19:41
Kedves Pattyski!

Igazad volt az újraélesztéses dologban, valószínűleg a Magyar személyt csak véletlenül (mert SK rendszámú autót vezetett) vonták be az ügybe.
Ahogyan te is, úgy én is utánna jártam annak az újraélesztéses esetnek, amit iudex említett.
Pontosítanék.
Az eset nem Losonc mellett, hanem Ipolyság környékén volt, Szlovákgyarmat felé. Ezt iudex elérthette. Az esetnél két SK rendszámú autóról beszélünk. Az egyikben a mentőtiszt utazott a családjával (a felesége szlovák) és közúti ellenőrzés alá vonták.
A papírok és az autó megvizsgálása után felszólították, hogy a bábun mutassa be az újraélesztést. Hát elvégezte.
A másik SK rendszámú autóban ülő soförnek, nem sikerült a bemutatás, így öt új tanfolyamra kötelezték.
Állítólag a Magyaroktól annak a kék szinű kártyának a meglétét fogják követelni, amit Pattyski mér képként felrakott.
Azt azért jó lenne pontosan tudni, hogy mit kérhetnek a rendőrök Szlovákiában, egy ellenőrzés során.
Mil
800 élménybeszámolót írt
800
17 éve tag
2009.10.22. 21:21
Holnap ünnep lesz. Aztán meg mindjárt vasárnap.

Éljen a szabadság, éljen a magyar nemzet! Éljen a Köztársaság!
elsőelőzőkövetkezőutolsó
h i r d e t é s
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest google cégem rss tiktok

Megjelenési ajánlatunk:
sielok.hu © Copyright 2000-2024 - Síelők Bt.